Planetarne trio i Księżyc

Planetarne trio i Księżyc - Astronomia16 i 17 października, nisko nad wschodnim horyzontem Księżyc "spotka się" z trzema planetami: Merkurym, Wenus i Saturnem. Koniunkcje należą do jednych z najczęściej występujących zjawisk na naszym niebie, jeżeli dochodzi do najbliższego zbliżenia kilku obiektów są to naprawdę spektakularne widowiska.

16 października godz.06 będzie miało miejsce złączenie Saturna z Księżycem w odl. 7°. O godz. 14 Księżyc minie Wenus (również w odległości 7 stopni).
6 października, na godzinę przed wschodem Słońca, Merkury wzniesie się na maksymalną wysokość 10°, świecąc z jasnością -0,6m. Przez teleskop można będzie wtedy zobaczyć tarczę planety o średnicy 7'', w fazie zbliżonej do kwadry. 17 października około godz. 7:00 planeta złączy się z Księżycem.

Całe zjawisko można obserwować gołym okiem, ale dysponując lornetką lub lunetą wyposażoną w okular dający niewielkie powiększenie, a duże pole widzenia, można podziwiać oba obiekty na raz.
Ponieważ jednak wszystkie złączenia wypadają w dzień, zachęcamy do prowadzenia obserwacji przed wschodem Słońca. Zachęcamy do obserwacji tego ciekawego zjawiska i fotografowania i życzymy bezchmurnej pogody. Zdjęcia koniunkcji planet z Księżycem zawsze są bardzo efektowne.

Odsłony: 1936
Kategoria: