Odkryto 32 planety!

Odkryto 32 planety! - Astronomia19 października na konferencji w Porto naukowcy poinformowali o odkryciu aż trzydziestu dwóch egzoplanet. Odkrycie zostało dokonane przy użyciu specjalistycznej aparatury zaprojektowanej do poszukiwania planet poza Układem Słonecznym.

O odkryciu powiadomili badacze, którzy zbudowali spektrometr HARPS (High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher). Za jego pomocą udało się dostrzec nieznane dotąd ciała niebieskie.

Jedna z odkrytych planet okrąża gwiazdę Gliesie 667 C, która znajduje się w układzie potrójnym. Egzoplaneta o sześciokrotnej masie Ziemi krąży wokół głównej gwiazdy w odległości równiej jednej dwudziestej dystansu dzielącego Ziemię od Słońca. Głównej gwieździe towarzyszą dwie inne o niedużej masie, widoczne w tle.

Odkryto 32 planety! - Astronomia

fot. ESO/L. Calçada

Dzięki nowym kosmicznym znaleziskom umocniła się pozycja HARPS jako łowcy planet. Liczba odkryć dokonanych przy użyciu tego sprzętu to obecnie aż 30% wszystkich planet odkrytych poza Układem Słonecznym.

Jak powiedział Stephen Udry, który ogłosił odkrycie: "HARPS jest wyróżniającym się, wyjątkowo precyzyjnym instrumentem idealnym do odkrywania obcych światów. Zakończyliśmy wstępny, pięcioletni program, który przerósł nasze oczekiwania".

75 obiektów planetarnych dotychczas odkrytych przez HARPS znajduje się aż w trzydziestu planetarnych systemach. Dzięki precyzyjności instrumentu wzrosła również zdolność i skuteczność wykrywania niedużych planet o masie tylko kilkukrotnie przekraczającej masę Ziemi. Dzięki HARPS odkryto aż 24 z 28 tego typu planet o masie nie wyższej niż dwudziestokrotność masy Ziemi.

HARPS jest spektrometrem zainstalowanym w 2003 roku na 3,6 metrowym teleskopie w obserwatorium La Silla położonym w Andach w Chile, jednym z największych obserwatoriów na półkuli południowej, obsługiwanym przez Europejskie Obserwatorium Południowe.

Źródło: future.wp.pl

 

 

 

Odsłony: 2074
Kategoria: