Zakrycie Antaresa przez Księżyc

Zakrycie Antaresa przez Księżyc - Astronomia21 października wczesnym wieczorem Księżyc zakryje Antaresa, najjaśniejszą gwiazdę Skorpiona. Antares jest najjaśniejszą gwiazdą, która może być zasłonięta przez Księżyc.

Jest położona w odległości ok. 520 lat świetlnych od Ziemi, jej jasność jest ok. 700 razy większa niż Słońca. Dokładnie o godzinie 17.24, za ciemnym brzegiem tarczy Księżyca, będącego niespełna 3 dni po nowiu, zniknie Antares. Z biegiem minut gwiazda będzie się zbliżać do lewej strony księżycowej tarczy, która wówczas pogrążona będzie w cieniu. Obserwację najlepiej zacząć o godzinie 17:00. Moment kulminacyjny zjawiska będzie miał miejsce o godzinie 17:24. Wówczas gwiazda Antares zniknie za ciemnym brzegiem Księżyca.

Niestety obserwacja tego zjawiska będzie bardzo trudna ponieważ wypadnie ono 5 minut przez zachodem Słońca, więc niebo będzie bardzo jasne. O ile łatwo będzie dojrzeć Księżyc, o tyle z Antaresem mogą być problemy. Dlatego warto użyć choćby małej lornetki. Dodatkowo oba obiekty zajdą bardzo szybko za horyzont. Aby przeprowadzić obserwację zjawiska należy znaleźć miejsce z otwartym widokiem na południowo-wschodni horyzont.

Zachęcamy do obserwacji i życzymy bezchmurnego nieba.

Odsłony: 2017
Kategoria: