Obserwacje Oriona czas zacząć...

Obserwacje Oriona czas zacząć... - AstronomiaZima ze względu na najdłuższe noce jest najlepszą porą do nauki i obserwacji gwiazdozbiorów. Orion to chyba najbardziej znana i charakterystyczna zimowa konstelacja, którą bez trudu rozpoznamy nad horyzontem w południowej części naszego zimowego nieba.

Najbardziej charakterystyczną częścią Oriona jest oczywiście jego pas, znajdujący się w jego centralnej części. Składa się on z trzech gwiazd ułożonych niemal w takiej samej odległości od siebie, są to od lewej: Alnitak, Alnilam i Mintaka. Prawie idealnie wyznaczają one kierunek do najjaśniejszej gwiazdy na niebie - Syriusza.

Nieco poniżej pasa możemy zauważyć piękną mgławicę, skatalogowaną przez Messiera pod numerem 42 (M42). Jest ona doskonale widoczna już przy pomocy lornetki. Nie można nie wspomnieć także o Mgławicy Koński Łeb, która znajduje się nieco poniżej gwiazdy Alnitak i widoczna jest przy użyciu teleskopu.

Obserwacje Oriona czas zacząć... - Astronomia

Zimowe niebo przynosi nam wiele ciekawych obiektów do obserwacji. Wystarczy tylko, że spojrzymy wieczorem lub wczesną nocą na wschodnie i południowe niebo, a z pewnością mimo niskiej temperatury nie będziemy mogli oderwać wzroku od gwiazd, mgławic i galaktyk.

Odsłony: 12330
Kategoria: