Na Słońcu pojawiła się gigantyczna plama

Na Słońcu pojawiła się gigantyczna plama - AstronomiaW górnej części słonecznej tarczy po dłuższej przerwie pojawił się pokaźny kompleks plam numer 1035. W tej chwili w skład grupy wchodzi 38 plam, które łącznie są siedem razy większe od naszej planety.

Plamy powoli przemieszczają się na wschód, co związane jest oczywiście z ruchem obrotowym Słońca. Kompleks znajduje się na przeciw Ziemi, a więc jeśli dojdzie do wyrzutów materii i rozbłysków promieniowania rentgenowskiego, to wówczas mieszkańcy obszarów polarnych będą mieć szansę na zobaczenie kolorowej zorzy polarnej.

 

Na Słońcu pojawiła się gigantyczna plama - Astronomia

Dotarcie ze Słońca na Ziemię strumieniowi naładowanych cząstek zajmuje mniej więcej 2-3 dni. Wzrost aktywności Słońca cieszy naukowców, którzy w ostatnich tygodniach całkowitej ciszy zastanawiali się czy nowy 24. cykl słoneczny w ogóle ma miejsce. Nic już nie zmieni faktu, że aktywność zwiększa się znacznie wolniej niż wcześniej przewidywano, a co za tym idzie z miesiąca na miesiąc oddala się prognozowany szczyt aktywności. Początkowo przewidywano go na lata 2011-2012, następnie przesunięto na 2012-2013, a według najświeższych analiz wszystko wskazuje na to, że apogeum aktywności naszej gwiazdy może nastąpić dopiero wiosną 2013 roku.

Na Słońcu pojawiła się gigantyczna plama

Szybki wzrost aktywności może rozpocząć się już w pierwszym kwartale przyszłego roku i jeśli tak się stanie, to obecny kompleks plam 1035 może być tego zapowiedzią. Mimo to za kilka dni zniknie on za niewidoczną z Ziemi stroną gwiazdy i wówczas słoneczna tarcza znów będzie wolna od plam. Źródło:twojapogoda.pl

Wygląd plam na Słońcu można obserwować w naszym serwisie w dziale OBSERWACJE.

 

 

 

Odsłony: 2711
Kategoria: