Internetowy spacer po Marsie

Internetowy spacer po Marsie - AstronomiaLot nad marsjańskimi wydmami, spacer po zboczu ogromnego, wygasłego wulkanu czy wycieczka na pokryty śniegiem biegun południowy Czerwonej Planety, takie widoki mogą już oglądać internauci na stronie www.rodm.marssociety.pl.

Trójwymiarowe obrazy Marsa są dostępne dzięki algorytmowi RODM (Rover and Orbiter Delta Mars) stworzonemu przez Jana Kotlarza, członka polskiego oddziału stowarzyszenia Mars Society.

W Internecie, poza fotografiami i wizualizacjami, każdy poszukiwacz odnajdzie wiele wartościowych informacji. Dowie się, w jaki sposób powstały tamtejsze kratery czy jaskinie i jakie zjawiska zadecydowały o obecnym ukształtowaniu terenu. Pojawiające się coraz to nowsze ilustracje, pozwolą już niedługo zwiedzić najciekawsze turystyczne atrakcje Czerwonej Planety.

Na podanej stronie internauci mogą zobaczyć m.in.: zachodnie zbocze Arsia Mons - jednego z wygasłych wulkanów tworzących trzy szczyty górskie o nazwie „Tharsis Montes”. Jak podaje Jan Kotlarz, na ich ścianach możemy odnaleźć systemy jaskiń, a na szczytach - nawet z satelity - obserwować piaskowe zamiecie.

Internetowy spacer po Marsie - Astronomia

Noachis Terra Wydmy w kraterze. Źródło: RODM

Kolejnym z przedstawionych krajobrazów Marsa są „Chryse Planitia”, czyli zalane błotem kratery położone na obszarze bogatym w wodę. Wirtualnymi turystycznymi atrakcjami mogą stać się również: brzeg krateru na szczycie wulkanu Alba Patera z kilkunastometrowym małym kraterem pouderzeniowym, czy prawdopodobne ślady dawnych cykli klimatycznych na Arabia Terra.

Jan Kotlarz stworzył RODM w ramach pracy dyplomowej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jak wyjaśniał w rozmowie z PAP, nigdy dotąd nie było oprogramowania, które umożliwiałoby dokonywanie analizy zdjęć powierzchni na Marsie, bo panują tam są zupełnie inne warunki niż na Ziemi i inaczej odbija się światło.

Zdjęcia Czerwonej Planety wykonywane są przez sondę Mars Reconnaisance Orbiter (MRO), która wystartowała 12 sierpnia 2005 roku, a od 10 marca 2006 krąży po marsjańskiej orbicie, na wysokości około 200 km. Dwuwymiarowe fotografie – wykonane aparatem HiRISE - są następnie przesłane do Warszawy, gdzie RODM przetwarza je na trójwymiarowe animacje.

Za pomocą analizy matematycznej dokonywanej przez RODM, można również określić, jakie prawdopodobieństwo mają hipotezy dotyczące przeszłości konkretnego terenu. Pozwala to określić np. czy dany teren mogła ukształtować woda.

Algorytm umożliwia, więc nie tylko obejrzenie z bliska wybranych rejonów Marsa, ale także stanowi dużą pomoc dla naukowców badających jego nawet niewielkie obszary.

Źródło: Nauka w Polsce

Odsłony: 10211
Kategoria: