Sylwestrowe zaćmienie Księżyca

Sylwestrowe zaćmienie Księżyca - AstronomiaDzisiaj, 31 grudnia 2009r. oprócz kolorowych fajerwerków będziemy mogli zobaczyć na wschodnim niebie częściowe zaćmienie Księżyca.
Jest to zaćmienie o małej fazie, bo w cieniu naszej planety schowa się maksymalnie 8.2 proc. tarczy Srebrnego Globu.

Zaćmienie w całości widoczne będzie w całej Eurazji i w większej części Afryki. Tylko koniec zjawiska zobaczą obserwatorzy na Atlantyku, we wschodniej Kanadzie i wschodniej Brazylii, a tylko początek - w Australii. Zjawisko będzie niewidoczne w większej części obu Ameryk i na Antarktydzie.

W Polsce zaćmienie rozpocznie się punktualnie o godzinie 18:15, kiedy Księżyc będzie się znajdował średnio wysoko nad wschodnim horyzontem. Wówczas lewa dolna strona tarczy Księżyca zacznie powoli zatapiać się w półcieniu Ziemi. Zjawisko to będzie postępowało bardzo powoli, aż do godziny 19:52, kiedy cała tarcza Księżyca zatopi się w półcieniu naszej planety. Następnie Księżyc zacznie się pogrążać w głównym cieniu Ziemi. Maksymalna faza zaćmienia nastąpi punktualnie o godzinie 20:23.
Koniec zaćmienia częściowego nastąpi o 20:54, zaś ostateczny kres zjawiska o godzinie 22:30, gdy Księżyc znajdować się będzie wysoko na południowo-wschodnim niebie.

Całe zjawisko będzie widoczne w Polsce wysoko nad horyzontem, więc o ile pogoda dopisze, warunki do jego podziwiania będą znakomite. Komu natomiast nie uda się zobaczyć zaćmienia zawsze może spróbować kolejny raz nad ranem 21 grudnia 2010 roku, kiedy to zaćmienie będzie mniej efektowne, bo nie zobaczymy drugiej części zaćmienia z powodu zajścia Księżyca za horyzont.

Sylwestrowe zaćmienie Księżyca - Astronomia

Odsłony: 2187
Kategoria: