Merkury spotka się o świcie z Księżycem

Merkury spotka się o świcie z Księżycem - Astronomia13 stycznia 2009r. w środę o świcie będziemy mieli wyjątkową okazję zobaczenia planety Merkury, która spotka się na niebie z Księżycem.
Wszyscy, którzy zobaczą to zjawisko, będą mogli się uznawać za szczęściarzy, ponieważ wielu astronomów nigdy nie widziało na własne oczy Merkurego.

Jest to planeta, która zawsze znajduje się na tyle blisko Słońca, że ginie w jego blasku. Tylko raz lub dwa razy do roku pojawiają się sprzyjające warunki do jej zobaczenia. Jedna z nich będzie miała miejsce za nieco ponad dobę. Obserwatorzy powinni znaleźć sobie dogodne miejsce, a więc najlepiej z dala od obszarów zabudowanych, czyli tam, gdzie widoczny będzie horyzont. Jeśli nie możemy wybrać się za miasto pozostaje nam jak najwyżej położone miejsce obserwacji.

Początek spektaklu już 45 minut przed wschodem Słońca, a więc kiedy niebo będzie się rozjaśniać. Bardzo nisko dokładnie nad południowo-wschodnim horyzontem zobaczymy Księżyc, który będzie dopiero wstawał. Trzeba poczekać chwilę aż wyłoni się zza horyzontu i będzie się powoli piął po niebie. W tym czasie spoglądajmy na lewo i lekko w górę. Tam znajdziemy dość jasnego Merkurego. On także będzie wisiał bardzo nisko nad horyzontem, ale przy odrobinie szczęścia uda nam się go zobaczyć.

Z biegiem minut niebo będzie coraz jaśniejsze, dlatego czasu na obserwację mamy bardzo mało. To właśnie uciekający czas czyni obserwacje Merkurego tak emocjonującymi. Jednak podczas spotkania Księżyca i pierwszej planety naszego Układu Słonecznego jeszcze jedno zjawisko jest godne omówienia. To oczywiście ex-planeta Pluton. Znajdować się on będzie nieco w górę od Merkurego, ale z powodu jasności nieba i zwyczajnego niewielkiego blasku Plutona nie zobaczymy nawet przez teleskop. Dodajmy jeszcze, że Merkury to planeta, która znajduje się najbliżej Słońca. Jej powierzchnia przypomina tą znaną nam z Księżyca, czyli obfitującą w kratery meteorytowe. Merkury jest trzykrotnie mniejszy od Ziemi i obiega Słońce w ciągu niecałych 3 miesięcy. Poniżej najnowsze zdjęcie Merkurego.
Źródło: twojapogoda.pl

Odsłony: 10766
Kategoria: