Olbrzymie wybuchy na Słońcu. Naukowcy zaniepokojeni

Olbrzymie wybuchy na Słońcu. Naukowcy zaniepokojeni - AstronomiaRosyjscy naukowcy zarejestrowali ostatnio serię potężnych rozbłysków słonecznych. Eksperci alarmują - pasma tak olbrzymich erupcji nie notowano już od dawna. Do szeregu eksplozji doszło we wtorek, 19 stycznia. W krótkich odstępach czasu dochodziło do rozbłysków słonecznych, z których każdy kolejny był silniejszy od poprzedniego.

Zostały one zarejestrowane przez rosyjski system obserwacji Słońca znany jako TESIS, który odbiera i przesyła na Ziemię wszystkie informacje na temat zdarzeń, jakie mają miejsce na powierzchni Słońca. - poinformował serwis pravda.ru.

Pierwszy rozbłysk zanotowano ok. godziny 10 rano czasu polskiego - miał on siłę C4.9. Kolejny, o sile ok. C5.2, nastąpił kilka minut później. Naukowcy podali, że kolejne rozbłyski były jeszcze silniejsze i dłuższe. O godzinie 21:30 zarejestrowano eksplozję o sile M1.7, a kolejną, podobną - następnego dnia rano. Rozbłyski słoneczne są klasyfikowane wg pomiaru strumienia emisji rentgenowskiej. Wyróżniane są rozbłyski o sile A, B, C, M i X, z czego "A" są najsłabsze, zaś X najmocniejsze. Cyfry obok liter oznaczają zaś moc występującą w ramach danej kategorii.

Badacze potwierdzili już, że równie silnych eksplozji nie notowano przez ostatnie dwa lata. Ich zdaniem gwiazda "rozbudza się" po dość długim okresie obniżonej aktywności. Obserwatorzy spodziewają się, że to dopiero początek, a w najbliższym czasie spodziewać się możemy wybuchów jeszcze silniejszych. Już promieniowanie rentgenowskie z ostatnich rozbłysków trzykrotnie przekroczyło standardową dawkę i dotarło do orbity okołoziemskiej zaledwie w ciągu kilku minut.

Rozbłyski słoneczne nie pozostają bez wpływu na życie na Ziemi. Przede wszystkim zakłócają prace satelitów, a co za tym idzie, także urządzeń takich jak GPS.
Źródło: niewiarygodne.pl

Odsłony: 12804
Kategoria: