Opozycja Marsa 2010

Opozycja Marsa 2010 - AstronomiaJuż jutro, 29 stycznia około godz. 21:00 Mars znajdzie się w opozycji względem Słońca. Mars jest obecnie władcą nieba i widoczny jest przez całą noc na pograniczu gwiazdozbiorów Lwa i Raka, świecąc z jasnością -1,3m. W nocy z 29 na 30 stycznia planecie będzie na niebie towarzyszyć Księżyc zbliżający się do pełni.

 

Opozycją nazywamy taką konfigurację planety względem Ziemi, gdy różnica długości ekliptycznych Słońca i planety wynosi 180 stopni. Oznacza to, że planetę obserwujemy dokładnie po przeciwnej stronie nieba niż Słońce. Słońce, Ziemia i planeta leżą wtedy niemal wzdłuż jednej linii (niemal – gdyż orbity planet są względem siebie nachylone). Odległość między planetą a Ziemią jest wtedy minimalna i równa różnicy odległości planety i Ziemi od Słońca. Orbita Marsa jest elipsą o stosunkowo dużym spłaszczeniu. Powoduje to znaczne różnice w odległości Marsa od Słońca, od 206 mln km w peryhelium do 249 mln km w aphelium.

Ziemia przechodzi w pobliżu peryhelium Marsa w ostatnich dniach sierpnia, dlatego opozycje przypadające w miesiącach letnich są najkorzystniejsze. Podobnie, opozycje przypadające zimą są najmniej korzystne, gdyż Ziemia mija aphelium Marsa w lutym.

Odległość Marsa od Ziemi zmienia się od niespełna 56 do ponad 400 mln kilometrów. Dlatego też rozmiary tarczy Czerwonej Planety zmieniają się od 25 do 4 sekund luku, a jej jasność od -3 do 1.5 magnitudo (co oznacza, że planeta w maksimum blasku jest 15 razy jaśniejsza od najjaśniejszych gwiazd na niebie, a w minimum jest od nich 4 razy słabsza).

Opozycja Marsa 2010 - Astronomia

Zestawienie ziemi i marsa w identycznej skali

Mars obiega Słońce raz na około 687 dni. Względny ruch orbitalny Ziemi i Marsa powoduje, że opozycje (najlepsze momenty do prowadzenia obserwacji) zdarzają się średnio co 780 dni. Poprzednia miała miejsce 24 grudnia 2007 roku, a na kolejną poczekamy do 3 marca 2012 roku.

W ciągu najbliższych dni, poruszając się ruchem wstecznym (na zachód), Mars minie gromadę otwartą Praesepe. Planeta jest teraz najjaśniejszym (poza Księżycem) obiektem na niebie.
Obecne, bardzo dobre warunki będą się pogarszać w ciągu kolejnych tygodni i miesięcy, Mars coraz wcześniej znikać będzie za zachodnim horyzontem. 4 lutego 2011 roku znajdzie się w złączeniu ze Słońcem.

Aby poprawić sobie wizualne wrażenia warto użyć pomarańczowych lub czerwonych filtrów obiektowych bądź okularowych. Są one bardzo przydatne gdyż poprawiają kontrastowość szczegółów powierzchniowych Marsa.

Odsłony: 2997
Kategoria: