Hubble uwiecznił zderzenie planetoid?

Hubble uwiecznił zderzenie planetoid? - AstronomiaKosmiczny Teleskop Hubble po remoncie może dostrzec obiekty, których obserwowanie wcześniej nie było możliwe aż z taką dokładnością.
Najnowszym odkryciem naukowców obsługujących misję jest tajemniczy wzór w kształcie litery "X", który pojawił się w pasie planetoid między orbitami Marsa i Jowisza.

 

Najprawdopodobniej jest to pierwszy zaobserwowany efekt zderzenia się ze sobą planetoid. Chociaż naukowcy byli pewni, że w tej części Układu Słonecznego często dochodzi do zderzeń kosmicznych skał, to jednak wcześniej nie udało się tego zaobserwować. Odkrycia dokonali naukowcy uczestniczący w Projekcie Poszukiwania Planetoid Bliskich Ziemi im. Lincolna (LINEAR). 6 stycznia otrzymano zdjęcie tego zjawiska i początkowo wzięto je za bardzo rzadki przypadek komety krążącej w pobliżu pasa planetoid. Dlatego też obiekt otrzymał numer katalogowy P/2010 A2.

Hubble uwiecznił zderzenie planetoid? - Astronomia

Nowe światło na ten zagadkowy obiekt rzuciły zdjęcia wykonane 25 i 29 stycznia przez Teleskop Hubble'a. Okazało się, że pył znacząco różni się od tego, który wydobywa się z jądra komet. Padła więc opinia, że może jesteśmy świadkami zderzenia się planetoid z prędkością 17 tysięcy kilometrów na godzinę, czyli pięciokrotnie większą od tej z jaką porusza się pocisk wylatujący z lufy pistoletu. Efektem zderzenia jest układający się w malownicze wstęgi gruz, który rozciąga się na obszarze setek kilometrów. Pod artykułem zamieszczamy zdjęcie omawianego zjawiska wykonane przez Teleskop Hubble'a.
Źródło: twojapogoda.pl

Odsłony: 2587
Kategoria: