Wieczorne spotkanie Wenus i Księżyca

Wieczorne spotkanie Wenus i Księżyca - AstronomiaW przerwie między kolejnymi opadami śniegu mamy szansę na przejaśnienia i rozpogodzenia, a to idealny moment na spojrzenie na niebo. Noce są coraz krótsze, więc mamy coraz mniej czasu na podziwianie najbledszych obiektów. Jednak zjawisko, które będziemy mogli zobaczyć we wtorkowy i środowy wieczór (16-17.03) nie będzie wymagało użycia lornetki czy teleskopu.

Mowa o spotkaniu planety Wenus z Księżycem. Druga planeta naszego Układu Słonecznego po nieobecności powraca na niebo wieczorne. Z biegiem dni będzie coraz lepiej widoczna, ponieważ będzie się znajdować coraz wyżej nad horyzontem. Obserwację spotkania najlepiej rozpocząć, gdy niebo będzie się już ściemniać, mniej więcej 45 minut po zachodzie Słońca. Im wcześniej rozpoczniemy obserwację, tym Wenus będzie lepiej widoczna. Wystarczy tylko spoglądnąć bardzo nisko dokładnie nad zachodni horyzont.

We wtorek (16.03) Księżyc znajdzie się na prawo od Wenus, a dzień później ponad planetą. Księżyc wyszedł właśnie z nowiu, dlatego na niebie ujrzymy jego bardzo cienki sierp. W tej fazie nasz naturalny satelita jest najpiękniejszy. Jeśli będziemy mieć trochę szczęścia, to będziemy mogli zaobserwować delikatne szczegóły powierzchni pogrążonej w cieniu. Obserwacje najlepiej poczynić na otwartej przestrzeni, gdzie nie będą nam przeszkadzać zabudowania i drzewa. Jeśli mieszkamy w mieście i horyzont nie jest dobrze widoczny, to zawsze można spróbować obserwacji z wyższych pięter wieżowców.
Na kolejne spotkanie Wenus z Księżycem poczekamy do wieczoru 15 i 16 kwietnia, kiedy na niebie zobaczymy także Merkurego. Wenus to druga według oddalenia od Słońca planeta naszego Układu Słonecznego. Jest oddalona od Ziemi o około 40 milionów kilometrów i najczęściej określana jest jako siostra naszej planety, ze względu na to, że podobnie jak Ziemi jej średnica wynosi 12 tysięcy kilometrów. Wenus posiada bardzo gęstą atmosferę, ciśnienie przy powierzchni jest 93 razy większe niż na Ziemi. Temperatura na powierzchni globu oscyluje w granicach 400-500 stopni. Dlatego też Wenus jest najgorętszą planetą w Układzie Słonecznym.
Źródło: twojapogoda.pl

Odsłony: 11192
Kategoria: