Maksimum aktywności roju Lirydów

Maksimum aktywności roju Lirydów - AstronomiaNajbliższe noce to okres największej aktywności ciekawego roju Lirydów. W dniach od 16 do 25 kwietnia każdego roku, na naszym niebie widać meteory z aktywnego roju Lirydów, który został utworzony przez kometę C/1861 G1 (Thatcher).

Maksimum aktywności występuje zazwyczaj w okolicach nocy z 21 na 22 kwietnia, z tym że w bardzo zmiennych z roku na rok momentach. Obecnie wydaje się, iż największe szanse dojrzenia dużej liczby meteorów w tym roku będziemy mieć w okolicach godz. 19. naszego czasu w dniu 22 kwietnia.

Nie są to najlepsze wiadomości dla obserwatorów w Polsce, bo przecież w tym czasie jest jasno, a Słońce dopiero chyli się ku zachodowi, przez co obserwacje meteorów nie są możliwe. Z drugiej jednak strony, Lirydy często pokazują dużą liczbę maksimów, często szerokich trwających nawet kilkadziesiąt godzin. Noc z 21 na 22 kwietnia, a nawet z 22 na 23 kwietnia, powinna być więc pod czujną obserwacją wszystkich osób zainteresowanych obejrzeniem nawet 20 meteorów na godzinę.

Radiant Lirydów, czyli miejsce z którego zdają się wylatywać jego meteory, leży na pograniczu gwiazdozbiorów Lutni i Herkulesa. Wysoko nad horyzontem jest więc dopiero w drugiej połowie nocy i wtedy najlepiej obserwować Lirydy.

International Meteor Organization (IMO), jak przy każdym dużym roju, publikuje na swojej stronie wykres aktywności, który jest generowany na bieżąco, wraz z napływem nowych obserwacji. Jak na razie nie dzieje się nic ciekawego. Obserwacje pochodzące z wtorku pokazują, że aktywność roju nie przekracza poziomu 5 meteorów na godzinę. W najbliższych godzinach powinno to się jednak zdecydowanie zmienić. Prognozy pogody na najbliższą noc dają największe szanse na bezchmurne niebo obserwatorom znajdującym się w Polsce południowej.

Źródło: naukawpolsce.pl

Odsłony: 11015
Kategoria: