Zagadkowy kosmos w oku Hubble'a

Zagadkowy kosmos w oku Hubble'a - AstronomiaW ciągu ostatnich 20 lat teleskop Hubble'a pomógł w wyjaśnieniu wielu tajemnic wszechświata, w tym jego rozmiaru i wieku. Urządzenie warte 2,5 mld dolarów waży 11 ton i ma wielkość autobusu. Od 20 lat krąży 600 km nad naszymi głowami na orbicie Ziemi.

Patron teleskopu, Edwin Hubble był jednym z najwybitniejszych amerykańskich astronomów. To on odkrył, że widoczne na niebie obiekty, uważane za mgławice w obrębie naszej galaktyki, faktycznie są innymi galaktykami i oddalają się od siebie, a ich względna prędkość jest tym większa, im większa dzieli je odległość.

Nazwany imieniem naukowca teleskop - po wyeliminowaniu problemów technicznych - dokonał znaczących odkryć kosmicznych i zaczął dostarczać astronomom materiały, które niejednokrotnie zmieniały poglądy na budowę i ewolucję wszechświata. Na orbitę są wynoszone urządzenia bardziej wyspecjalizowane, nastawione na badanie konkretnych zjawisk czy obiektów w kosmosie. Teleskop Hubble'a ma działać jeszcze przez co najmniej cztery lata. Potem na orbicie zastąpi go nowoczesny teleskop Jamesa Webba.

Zagadkowy kosmos w oku Hubble'a - Astronomia

Najdokładniejszy obraz mgławicy Oriona, składa się na nią 3000 różnej wielkości gwiazd.

Zagadkowy kosmos w oku Hubble'a - Astronomia

Mgławica Carina (NGC 3372) – mgławica emisyjna i obszar H II znajdujący się w konstelacji Kila. Została odkryta w 1751 roku przez Nicolasa Louisa de Lacaille. Mgławica ta znajduje się w odległości około 7500 lat świetlnych od Ziemi w ramieniu Strzelca, a jej rozmiary są szacowane na 260 lat świetlnych.

Zagadkowy kosmos w oku Hubble'a - Astronomia

Rozświetlony kosmiczny pył w gigantycznej eliptycznej galaktyce NGC 1316.

Zagadkowy kosmos w oku Hubble'a - Astronomia

Mgławica Czerwony Pająk, NGC 6537 – mgławica planetarna znajdująca się w konstelacji Strzelca. Całość znajduje się 3000 lat świetlnych od Ziemi.

Zagadkowy kosmos w oku Hubble'a - Astronomia

Mgławica Kocie Oko (znana również jako NGC 6543) – mgławica planetarna znajdująca się w konstelacji Smoka.

 

 



Źródło: http://www.polskieradio.pl

Odsłony: 10848
Kategoria: