Najmasywniejsza gwiazda w Galaktyce

Najmasywniejsza gwiazda w Galaktyce - AstronomiaRCM 120 to olbrzymia protogwiazda, która ma szansę stać się najpotężniejszą gwiazdą w całej naszej Galaktyce. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), gwiazda jest 10 razy masywniejsza od Słońca i znajduje się 4,3 tysiąca lat świetlnych od Ziemi.

Jest zanurzona w chmurze gazów i pyłów, prawie 200 razy masywniejszych od niej samej, dzięki którym gwiazda bez przerwy powiększa swoje rozmiary. Proces przybierania na masie jest zjawiskiem długotrwałym, chociaż w skali kosmicznej to tylko sekundy.
Naukowcy przewidują, że gwiazda stanie się najmasywniejszą w Drodze Mlecznej mniej więcej za kilka tysięcy lat. Obserwacje poczynione w podczerwieni przez Kosmiczny Teleskop Spitzera pozwalają badaczom sądzić iż supergwiazda osiągnie ostatecznie masę ponad 100 Słońc i wówczas zaczną w niej zachodzić reakcje termojądrowe na trudną do wyobrażenia skalę.

Protogwiazdy to wczesny etap tworzenia się gwiazdy. W jej wnętrzu nie zachodzą jeszcze reakcje termojądrowe. Im większa jest wczesna gwiazda, tym szybciej przechodzi etapy istnienia od postaci obłoku do gwiazdy ciągu głównego. RCM 120 jest na tyle masywna, że proces ten przechodzi od kilkudziesięciu tysięcy lat i jest obecnie u jego kresu. Protogwiazdy wcale nie muszą być masywne. Te najmniejsze nie są w stanie doprowadzić do uruchomienia reakcji termojądrowych, czyli przemiany wodoru w hel, na skutek czego zmienia się w brązowego karła, nazywanego dosadnie przez astronomów "niewypałem" gwiazdy.
Źródło: www.twojapogoda.pl

Odsłony: 10646
Kategoria: