Planeta pożerana przez gwiazdę

Planeta pożerana przez gwiazdę - AstronomiaNiedawno odkryta planeta pozasłoneczna oznaczona symbolem WASP-12b jest stopniowo pożerana przez swoją gwiazdę macierzystą - wynika z obserwacji przeprowadzonych Teleskopem Kosmicznym Hubble'a.

Planeta WASP-12b została odkryta w roku 2008 przez przegląd SuperWASP (Wide Area Search for Planets). Szybko okazało się, że należy ona do grupy tzw. "gorących Jowiszów", czyli dużych gazowych olbrzymów krążących bardzo blisko swoich gwiazd macierzystych. I należy do najbardziej ekstremalnych przypadków w tej grupie. WASP-12b krąży bowiem tak blisko swojej gwiazdy, że pełen obieg dookoła niej zajmuje tylko 1.1 dnia (w przypadku Jowisza jest to 12 lat).

Tak bliska odległość ma przykre konsekwencje dla planety. Przede wszystkim atmosfera jest rozgrzana do ogromnej temperatury 1500 stopni C. Według najnowszych obserwacji przeprowadzonych przez instrument Cosmic Origins Spectrograph (COS) znajdujący się w ognisku Teleskopu Kosmicznego Hubble'a (HST), rozgrzana atmosfera, poddana działaniu potężnej grawitacji gwiazdy rozdęła się do potężnego owalu o rozmiarach około trzech średnic Jowisza. Zewnętrzne obszary atmosfery przekraczają już strefę, w której grawitacja gwiazdy równoważy grawitację planety (astronomowie mówią, że obiekt wypełnia swoją powierzchnię Roche'a), a przez co atmosfera planety połykana jest przez gwiazdę.

Takie przypadki obserwujemy często w ciasnych układach podwójnych gwiazd. Teraz po raz pierwszy udało się coś takiego zarejestrować w układzie gwiazda-planeta. Astronomowie szacują, że na skutek tego procesu WASP-12b ma jeszcze przed sobą około 10 milionów lat życia, zanim zostanie całkowicie połknięty przez gwiazdę.
Źródło: odkrywcy.pl

Odsłony: 2019
Kategoria: