Naukowcy dyskutowali o aktywności Słońca

Naukowcy dyskutowali o aktywności Słońca - AstronomiaW ostatnich dniach w Waszyngtonie odbyło się forum naukowe poświęcone Słońcu, które ostatnio okazuje się być znacznie mniej aktywne niż zakładały prognozy. Naukowcy mimo tego iż plam na naszej dziennej gwieździe jest mniej niż być powinno w tym okresie 11-letniego cyklu, nadal podtrzymują swe zdanie, że szczyt aktywności Słońca będzie potężniejszy niż wiele poprzednich.

Dlatego główna część dyskusji dotyczyła ochrony naszej planety przed wpływem burz słonecznych, a więc przenikania do ziemskiej atmosfery naładowanych cząsteczek pochodzących z wybuchów plam.

Szef należącego do NASA Wydziału Heliosfery, jest zdania, że w najbliższych latach czeka nas znaczący wzrost aktywności słonecznej i może on przebiegać bardzo gwałtownie. Jednocześnie stwarzać on będzie bardzo poważne zagrożenie dla technologii, jakie w tej chwili są nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Mowa oczywiście o urządzeniach nawigacyjnych, łączności i telewizji satelitarnej, sieciach energetycznych i ruchu lotniczym.

Naukowcy rozmawiali o tym, jak skutki burz słonecznych można łatwo ograniczyć. W przypadku satelitów można wprowadzać je w tryb awaryjny, a sieci energetyczne zabezpieczać przed nagłymi skokami napięcia. Chociaż według uczestników konferencji kosmiczna pogoda wciąż jest w powijakach, to jednak z biegiem lat coraz więcej się o niej dowiadujemy, co sprawia, że szybciej i skuteczniej działamy, gdy zbliża się niebezpieczeństwo. Mają nam w tym pomagać najnowsze sondy kosmiczne, takie jak STEREO czy SDO, które w każdej sekundzie przysyłają nam niezliczone ilości danych na temat Słońca. Na największą próbę zostaniemy wystawieni między 2012 a 2013 rokiem, gdy prognozuje się szczyt 24. cyklu słonecznego. Kolorowe zorze polarne pojawiające się na nocnym niebie m.in. nad Polską, z pewnością będą wtedy najprzyjemniejszym ze wszystkich zjawisk, które mogą się wówczas zdarzyć.

Źródło: twojapogoda.pl

Odsłony: 10626
Kategoria: