Gazowa planeta w konstelacji Malarza

Gazowa planeta w konstelacji Malarza - AstronomiaNaukowcy z Europejskiego Obserwatorium Południowego za pomocą potężnych teleskopów znajdujących się w rejonie pustyni Atakama w Chile w Ameryce Południowej, po raz pierwszy szczegółowo przebadali planetę pozasłoneczną.

Obiektem ich pomiarów był gazowy gigant Beta Pictoris b, który okrąża gwiazdę Beta Pictoris w gwiazdozbiorze Malarza. Początkowo naukowcy nie mieli pojęcia, że wokół tej gwiazdy, oddalonej od nas o nieco ponad 60 lat świetlnych, krąży planeta. Najbardziej ciekawiły ich dyski pyłowe okalające gwiazdę, a w których zazwyczaj powstają młode planety. Podczas jednej z obserwacji w listopadzie 2008 roku zauważono obiekt, który obiega swoją macierzystą gwiazdę co każde 6 tysięcy dni. Naukowcy przez wiele miesięcy próbowali dowiedzieć się czy owy obiekt jest związany z gwiazdą i jak się później okazało tak właśnie jest. To olbrzymia planeta, ponieważ jej masa jest aż 8 razy większa od masy Jowisza, największej planety w naszym Układzie Słonecznym.

Gazowa planeta w konstelacji Malarza - Astronomia

Gwiazda Beta Pictoris jest bardzo młodą gwiazdą, ponieważ ma zaledwie 12 milionów lat, w porównaniu ze Słońcem, które ma 5 miliardów lat. To oznacza, że Beta Pictoris jest na etapie tworzenia planet. Oprócz odkrytego i intensywnie obserwowanego giganta, mogą się tam znajdować także inne planety. Na razie naukowcom nie udało się ich odkryć, ale przeczesywanie tego regionu trwa. Badacze mają nadzieję na dowiedzenie się niezwykle istotnych rzeczy na temat powstawania gazowych gigantów podobnych do Jowisza. Jednym z pierwszych odkryć jest to iż gazowe planety powstają znacznie wcześniej niż sądzono, bo już w ciągu kilkunastu milionów lat od narodzin gwiazdy macierzystej.

Źródło: twojapogoda.pl

Odsłony: 1803
Kategoria: