Nazwy i czas pełni Księżyca w 2010 roku

Nazwy i czas pełni Księżyca w 2010 roku - AstronomiaKsiężyc ma olbrzymi wpływ na naszą planetę, a więc także na nas. Warto więc sprawdzić, kiedy w tym roku możemy się spodziewać pełni Księżyca i zjawisk z nią związanych. Najbliższa pełnia będzie miała miejsce 26 czerwca o godzinie 13:31.

Nazywana jest ona Pełnią Błękitnego Księżyca, a czasem także Pełnią Truskawkowego Księżyca, bo jak sama nazwa wskazuje, to idealny czas na małe, czerwone oraz słodkie owoce. Będzie to wyjątkowo widowiskowa pełnia, gdyż będzie podczas niej miało miejsce częściowe zaćmienie Księżyca. W Polsce niestety nie będziemy mogli go zobaczyć. Więcej szczęścia będą mieć mieszkańcy Australii i wysp Oceanii.

Lipcowa pełnia będzie nosić nazwę Pełni Księżyca Jeleni. Wszystko dlatego, że w lipcu jeleniom wyrasta nowe poroże. Nastąpi ona 26 lipca o godzinie 3:36 nad ranem.

Sierpniowa pełnia Księżyca nastąpi 24 sierpnia o godzinie 19:04. Nosi ona nazwę Pełni Księżyca Jesiotrów, co ma związek z okresem w którym bardzo łatwo jest złowić ten gatunek ryby.

Pierwsza jesienna pełnia nastąpi 23 września o godzinie 11:17 i nosić będzie nazwę Pełni Księżyca Żniwiarzy. Przez kilka dni przed i po pełni Księżyc wschodzi bowiem tradycyjnie już wraz z zachodzącym Słońcem, co w dawnych czasach pozwalało kończyć zbieranie plonów przy księżycowym świetle.

Październikowa pełnia 23 dnia miesiąca o godzinie 3:37 rano i będzie nosić nazwę Pełni Księżyca Myśliwych, gdyż właśnie oni wybierali się dawniej o świcie ze swymi czworonożnymi przyjaciółmi na łowy. Zanim nastał świt i wzeszło Słońce ku zachodniemu horyzontowi skłaniał się olbrzymi Księżyc w pełni.

Kolejna pełnia 21 listopada o godzinie 18:27. Nazywana jest ona Pełnią Bobrzego Księżyca, ponieważ w tym okresie bobry przestają budować tamy i przygotowują się na nadejście zimy magazynując pożywienie. W grudniu pełnia będzie po części ekscytująca, ponieważ czeka nas podczas niej częściowe zaćmienie Księżyca. Jego maksymalnej fazy nie ujrzymy, ponieważ Srebrny Glob zdąży się schować za horyzont.

Ostatnia w tym roku pełnia nastąpi 21 grudnia o godzinie 9:13 rano. Grudniowa pełnia zwana jest Pełnią Zimnego Księżyca, chociaż zdarza się, że również Pełnią Księżyca Długiej Nocy, gdyż wtedy noce są najdłuższe oraz najzimniejsze spośród całego roku.


www.twojapogoda.pl

Odsłony: 13153
Kategoria: