10P/Tempel 2 - wakacyjna kometa

10P/Tempel 2 - wakacyjna kometa - Astronomia

W lipcu, nad ranem, w gwiazdozbiorze Wieloryba będzie można obserwować kolejny już w tym roku obiekt z warkoczem. Tym razem zawita do nas krótkookresowa kometa 10P/Tempel 2. Odkrył ją w Mediolanie niemiecki astronom Ernst Wilhelm Leberecht Tempel 3 lipca 1873 roku.

Jest to stosunkowo mało aktywna kometa o krótkim czasie obiegu, zaliczana do rodziny Jowisza. Jej jądro ma wielkość ok. 10,6 km. Orbita komety 10P/Tempel 2 ma kształt elipsy o mimośrodzie 0.53. Obiekt nigdy nie zbliża się do Słońca na małą odległość. Minimalny dystans dzielący kometę od naszej dziennej gwiazdy wynosi 1.42 jednostki astronomicznej i w tym roku, w tym punkcie swojej orbity, kometa znajdzie się w nocy z 4 na 5 lipca. Pełen okres obiegu wokół Słońca wynosi 5.38 roku, a nachylenie do ekliptyki około 12 stopni.

Przez cały miesiąc, na dwie godziny przed wschodem Słońca, kometa 10P/Tempel 2 będzie widoczna na wysokości ponad 20°. Przewidywana średnica głowy komety wynosi 11', czyli około jedną trzecią średnicy tarczy Księżyca.
Jej trasa na niebie przebiega na granicy konstelacji Wieloryba i Ryb, niedaleko jasnego Jowisza. Maksymalny blask komety na naszym niebie pokrywa się z nowiem Księżyca (około 11 lipca), co zapewnia dobre warunki do obserwacji.

Odsłony: 2278
Kategoria: