Ziemia najdalej od Słońca

Ziemia najdalej od Słońca - AstronomiaDzisiaj, 6 lipca, o godzinie 14.00 Ziemia znalazła się najdalej od Słońca (aphelium), podczas swej ciągłej wędrówki wokół naszej dziennej gwiazdy. Oba ciała dzielił dystans 152,1 milionów kilometrów. Ziemia znajduje się najbliżej naszej dziennej gwiazdy na początku stycznia, a więc w środku zimy, a najdalej na początku lipca, a więc w środku lata.

 

Świadczy to o tym, że odległość dzieląca Ziemię od Słońca nie jest podstawowym czynnikiem, który warunkuje występowanie pór roku. Największy wpływ na nie ma bowiem nachylenie osi obrotu naszej planety do płaszczyzny jej ruchu orbitalnego.
Dla porównania w najbardziej bliskim momencie od Słońca dzieli nas 147,1 miliona kilometrów. Odległość od Słońca przez cały rok w skali astronomicznej niewiele się zmienia i ma to znikomy wpływ na temperaturę panującą na naszej planecie. W 90 procentach mają na nią wpływ długość dnia i masy powietrza, dzięki którym jest albo cieplej, albo też zimniej, wbrew temu czy na niebie są chmury, czy też ich nie ma.

Odsłony: 1972
Kategoria: