Całkowite zaćmienie Słońca - 11 lipca 2010r.

Całkowite zaćmienie Słońca - 11 lipca 2010r. - AstronomiaDzisiaj, 11 lipca na wyspach południowego Pacyfiku trwa niezwykle widowiskowe całkowite zaćmienie Słońca. Rozpoczęło się ono o godzinie 20:16 około 700 km na południowy-zachód od wysp Tonga. Poruszając się na północny wschód cień Księżyca przeszło zaledwie 25 km od Rarotongi — największej wyspy z Archipelagu Cooka.

Następnie pas fazy całkowitej przeszedł 20 km od południowego krańca wysp Tahiti. Pierwszym lądem, jaki napotkał cień Księżyca, była Wyspa Wielkanocna. Na kontynent Ameryki Południowej pas fazy całkowitej wkroczył na wybrzeżu południowego Chile.
Zjawisko zakończy się o 22:53 na pograniczu Chile i Argentyny w Ameryce Południowej. Centralna faza zaćmienia w średnie południe nastąpiła 11 lipca 2010 o godzinie 21:33'31 na południowym Pacyfiku.

Całkowite zaćmienie Słońca - 11 lipca 2010r. - Astronomia

Częściowe fazy zaćmienia będą widoczne w całej południowej i południowo-zachodniej części Ameryki Południowej. W Polsce zaćmienie niewidoczne. Pogoda na szlaku zaćmienia sprzyja obserwacjom, ponieważ na Wyspie Wielkanocnej niebo rozpogadza się po porannych opadach deszczu przy temperaturze na poziomie około 20 stopni. Tymczasem w Argentynie i Chile jest z kolei zimno, ponieważ mimo popołudnia temperatura nie przekracza 3 stopni, ale przy bezchmurnym niebie. Najbliższe całkowite zaćmienie widoczne z terenów Polski będzie miało miejsce dopiero 7 października 2135 roku.
Wcześniej, bo 4 stycznia 2011 nastąpi częściowe zaćmienie Słońca (głębokie zaćmienie częściowe widoczne w całym kraju w godzinach rannych) oraz 20 marca 2015 roku (dość głębokie zaćmienie częściowe widoczne w całym kraju w godzinach przedpołudniowych).

Odsłony: 2494
Kategoria: