10 lat misji kosmiczej Cluster

10 lat misji kosmiczej Cluster - AstronomiaUnikalna europejska misja kosmiczna Cluster ma już 10 lat. Stanowią ją cztery satelity okrążające Ziemię w określonej formacji, dając obraz 3D oddziaływań Słońca na Ziemię. Poszczególne satelity nazwano imionami tańców latynoamerykańskich.

Cztery satelity noszą imiona Rumba, Samba, Salsa i Tango. Razem dają trójwymiarowy obraz tego w jaki sposób wiatr słoneczny wpływa na kosmiczne otoczenie Ziemi i jej magnetosferę. Wszystkie z nich są ciągle w bardzo dobrym stanie, w związku z tym czas trwania misji został przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA przedłużony do 2012 r. Decyzję o przedłużeniu podjęto w październiku 2009 r.

Początki były jednak dramatyczne. Pierwszy zestaw czterech satelitów Cluster został zniszczony w katastrofie tuż po starcie rakiety Ariane 5 w 1996 r. Zbudowano jednak drugi komplet satelitów i cztery lata później udało się je wynieść w kosmos. Tym razem wystrzeliwano je po dwa - pierwszą parę 16 czerwca 2000 r., a drugą miesiąc później. Krążą na orbitach w odległości od 19 000 do 119 000 km od Ziemi.

Największym sukcesem misji jest uzyskanie pierwszej trójwymiarowej mapy centrum procesu rekoneksji magnetycznej. Zrozumienie tego zjawiska to jedno z aktualnych zadań fizyki i astrofizyki. Odpowiada ono na przykład za słoneczne flary, olbrzymie eksplozje miliardy razy silniejsze od wybuchu bomby atomowej.

Projekt Cluster badał też czarne zorze polarne, dziwne zjawiska elektryczne, które tworzą ciemne, puste obszary wewnątrz zórz polarnych. Są to niejako "antyzorze polarne", zachodzi w nich proces odwrotny niż w zwykłych zorzach polarnych.

Źródło: naukawpolsce.pl

Odsłony: 10012
Kategoria: