Niesamowita kolizja dwóch galaktyk

Niesamowita kolizja dwóch galaktyk - AstronomiaNASA zaprezentowała nowe zdjęcie dwóch splątanych galaktyk, oddalonych od nas o 62 miliony lat świetlnych. Aby mogło powstać te niesamowite zdjęcie, musiano wykorzystać do tego aż trzy kosmiczne teleskopy.

Zdjęcie jest mozaiką obrazów wykonanych przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a w świetle widzialnym (kolor złoty i brązowy), Kosmiczny Teleskop Spitzer'a w podczerwieni (kolor czerwony) i Obserwatorium Chandra w promieniowaniu rentgenowskim (kolor niebieski).

Kolizja obu galaktyk rozpoczęła się około 100 milionów lat temu i nadal trwa. Zainicjowało to powstanie milionów gwiazd w obłokach gazów i pyłów z których składają się obie galaktyki. Najbardziej masywne młode gwiazdy, w ciągu kilku milionów lat przeszły cały cykl życia i ostatecznie wybuchły jako supernowe.

Zdjęcie wykonane w promieniowaniu rentgenowskim ukazuje nam chmury gorącego gazu międzygwiezdnego, który wdziera się pośród bogate wyziewy po eksplozjach supernowych. Te gazy zawierają tlen, żelazo, magnez i krzem, które posłużą do utworzenia nowego pokolenia gwiazd i planet.

Niesamowita kolizja dwóch galaktyk - Astronomia

fot. NASA

Jasne źródła światła są wytwarzane przez materiał opadający na czarne dziury i gwiazdy neutronowe, które są pozostałościami po masywnych gwiazdach. Niektóre z czarnych dziur mają masę nawet stukrotnie większą niż Słońce.
Zdjęcie w podczerwieni ukazuje nam gorące chmury pyłów, które podgrzewane były przez nowo narodzone gwiazdy. Zdjęcie w świetle widzialnym odkrywa przed nami oblicze starych biało-złotych gwiazd otaczanych przez brązowy pył.
Źródło: twojapogoda.pl

 

 

 

Odsłony: 2596
Kategoria: