Alfa Aurygidy oznaką końca wakacji

Alfa Aurygidy oznaką końca wakacji - AstronomiaJuż od kilku dni możemy podziwiać na niebie pierwsze meteory z roju Alfa Aurygidów. Jest on aktywny od 25 sierpnia do 8 września. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Woźnicy. Maksimum roju przypada zazwyczaj na 1 września, jego aktywność jest średnia a obfitość roju wynosi 10 meteorów/h.

Spadające gwiazdy to nic innego jak materiał wyrzucony z komety w postaci drobnych pyłków i kamieni, wielkości nie większej niż kilka centymetrów, które z olbrzymią prędkością wpadają z przestrzeni kosmicznej w atmosferę Ziemi. Moment ich spłonięcia w atmosferze jest właśnie najbardziej emocjonującym zjawiskiem. Samo zjawisko wygląda tak jakby z kosmosu spadały ogniste kropelki deszczu, które spadając pozostawiają za sobą ślady.

Rój często popisuje się mało przewidywalnymi mini-wybuchami aktywności, w których można odnotować od 30 do 50 meteorów na godzinę. Prędkość meteorów z roju wynosi 66 km/s. Alfa Aurygidy są związane z kometą C/1911 N1 (Kiess), okrążającą Słońce w czasie 2.500 lat.

Meteory z roju Alfa Aurygidów zostały zaobserwowane po raz pierwszy w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1935 roku przez niemieckich obserwatorów C. Hoffmeistera i A. Teichgraeberga.

Alfa Aurygidy nie są tak obfite i spektakularne jak obserwowane w połowie tego miesiąca Perseidy, ale mimo to warto wybrać się na łowy. W tym roku maksimum oczekiwane jest 1 września ok. godz. 9 naszego czasu, a więc w czasie niekorzystnym dla obserwatorów w Polsce. Warto jednak wyjść na obserwacje nad ranem w nocy z 31 sierpnia na 1 września, kiedy radiant roju potrafi wznosić się na wysokość ponad 50 stopni nad horyzontem. Wtedy zobaczyć będzie można nawet 15-20 "spadających gwiazd" w ciągu godziny.
Nie pozostaje nam więc nic innego jak życzyć wszystkim bezchmurnego nieba ;)

Odsłony: 10916
Kategoria: