Dzień z Orange IMAX - technologia IMAX 3D w astronomicznym wydaniu!

Dzień z Orange IMAX - technologia IMAX 3D w astronomicznym wydaniu!W czwartek, 9 września 2010 roku o godzinie 12:00 w warszawskim kinie Orange IMAX  odbyła się wyjątkowa konferencja, podczas której przedstawione zostały różnice pomiędzy kinematografią zrealizowaną w popularnej technologii cyfrowego 3D, a innowacyjnego IMAX 3D.

Motywem przewodnim konferencji był Wszechświat (astronomia i astronautyka), a jej zwieńczeniem pierwszy w Polsce pokaz filmu o najsłynniejszym orbitalnym obserwatorium – „Hubble 3D”.

Konferencja Orange IMAX to organizowane po raz pierwszy wydarzenie, które miało na celu przybliżyć tajniki technologii IMAX 3D – jednego z najdoskonalszych systemów filmowych na świecie. Spotkanie dostarczyło wszystkim zainteresowanym spory zastrzyk wiedzy i wrażeń.

Znakomici prelegenci uświetnili jego pierwszą część:
- światowej klasy ekspert John Schreiner,
- Vice Prezes ds. rozwoju sieci kin IMAX zaprezentował możliwości najnowszej technologii 3D, dr Stanisław Bajtlik,
- astrofizyk z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie opowiedział o Teleskopie Hubble’a oraz jego znaczeniu dla astronomii,
- a Paweł Wojtkiewicz, ekspert z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów przybliżył wątek technologii kosmicznych i ich wykorzystania w życiu codziennym.

Zwieńczeniem prelekcji była pierwsza w Polsce projekcja filmu „Hubble 3D” - produkcji przygotowanej we współpracy z amerykańską Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) w technologii IMAX 3D, dzięki której widz miał wrażanie, jakby uczestniczył w prawdziwej kosmicznej podróży w czasie i przestrzeni.
Po oficjalnej części konferencji zaproszeni goście mieli okazję zapoznać się  z jednymi  z największych osiągnięć polskiej astronomii i astronautyki. Kierowany przez prof. Aleksandra Filipa Żarneckiego (FUW), dr. hab. Lecha Mankiewicza (CFT PAN) i prof. dr hab. Grzegorza Wrochnę (IPJ) zespół „Pi of The Sky” zaprezentował detektor pozwalający rejestrować szybkozmienne zjawiska optyczne kosmicznego pochodzenia – na przykład rozbłyski powstałe po termojądrowych eksplozjach i śmierci odległych gwiazd. Jest to zbudowany w Polsce, całkowicie zautomatyzowany robot-obserwator, podobny do tego pracującego już w Chile, który ma na swoim koncie między innymi rejestrację najjaśniejszego z obserwowanych do tej pory rozbłysku kosmicznego – GRBO80319B.

Członkowie zespołu Solaris opowiedzieli o stających się powoli polską specjalnością teleskopach-robotach oraz możliwości ich wykorzystania przy poszukiwaniu planet pozasłonecznych. Centrum Badań Kosmicznych PAN zaprezentowało najlepsze na świecie, a budowane w naszym kraju penetratory – instrumenty, dzięki którym sondy kosmiczne lądujące na kometach czy księżycach mogą dostać się pod ich powierzchnię i pobrać próbki gruntu. CBK PAN przeprowadziło również pokaz  pierwszego polskiego satelity naukowego BRITE-PL.

Dodatkowo Studenckie Koło Politechniki Warszawskiej przedstawiło satelitę pozwalającego skutecznie sprzątać „kosmiczny złom” (innowacyjna w skali międzynarodowej technologia, która wykorzystuje nowe metody deorbitacji zużytych lub popsutych instrumentów).
Nowoczesnego i kosmicznego „smaczku” konferencji dodała degustacja innowacyjnej kuchni molekularnej – potraw, które powstają w kuchennych laboratoriach.

Konferencja prasowa została przygotowana we współpracy z polskim partnerem filmu IMAX „Hubble 3D” – portalem Astronomia.pl.

Odsłony: 2043
Kategoria: