Kometa 103/P Hartley 2 sfotografowana przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a

Kometa 103/P Hartley 2 sfotografowana przez Kosmiczny Teleskop Hubble’aKosmiczny Teleskop Hubble’a sfotografował kilka dni temu kometę 103/P Hartley 2 znajdującą się wówczas 32,6 mln km od Ziemi. Obserwacje te miały na celu odpowiednie zaplanowanie przelotu koło komety amerykańskiej sondy Deep Impact, w ramach misji EPOXI.

4 listopada 2010 roku sonda ma przelecieć w pobliżu komety znajdującej się wtedy w odległości 0,291 j.a. od Ziemi. Celem naukowym sondy będzie m.in. stworzenie mapy potencjalnych erupcji gazu na powierzchni komety.

Analiza zdjęć uzyskanych przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a (HST) pozwala na oszacowanie rozmiaru jądra komety na około 1,5 km. Koma komety jest jednorodna i nie wykazuje obecności dżetów gazu, które często występują w przypadku komet z rodziny Jowisza, do której należy kometa.

Kometa 103/P Hartley 2 sfotografowana przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a

Źródło: NASA, ESA i H. Weaver (The Johns Hopkins University/Applied Physics Lab)

Na początku października kometa 103P/Hartley 2 przemknie pomiędzy gwiazdozbiorami Perseusza i Kasjopei, potem przeleci przez Woźnicę, a koniec października zastanie ją w Bliźniętach. Obecnie kometa ma jasność około 8.5-9 wielkości gwiazdowych, co sprawia, iż można ją obserwować przez amatorskie teleskopy i duże lornetki.

Odsłony: 11966
Kategoria: