Całkowite zaćmienie Księżyca 21 grudnia 2010r.

Całkowite zaćmienie Księżyca 21 grudnia 2010r. - AstronomiaWe wtorek, 21 grudnia będzie miało miejsce całkowite zaćmienie Księżyca. Będzie ono widoczne zarówno w Ameryce Północnej, jak i w północnej części Europy. Ostatni świadkowie zaćmienia zobaczą je w północnej Azji, Japonii i na Filipinach (jako częściowe zaćmienie).

W Polsce będzie widoczny początek tego zjawiska, pierwsza faza całkowitego zaćmienia- czyli początek zaćmienia półcieniowego.


Przebieg zaćmienia:
początek zaćmienia półcieniowego - 6:29,
początek zaćmienia częściowego - 7:33,
początek zaćmienia całkowitego - 8:41,
maksimum zaćmienia - 9:17,
koniec zaćmienia całkowitego - 9:53,
koniec zaćmienia częściowego - 11:01
koniec zaćmienia półcieniowego - 12:05.

 Całkowite zaćmienie Księżyca 21 grudnia 2010r. - Astronomia

W Polsce zaćmienie będzie widoczne rankiem, tuż przed zachodem Księżyca. W południowo-wschodniej części naszego kraju pojawi się szansa zobaczenia tylko mało efektownej fazy półcieniowej, w której cała tarcza Księżyca wciąż jest oświetlona, tyle że świeci słabszym niż zwykle blaskiem. W zachodniej Polsce będzie można obejrzeć fazę częściową zaćmienia, ale Srebrny Glob zajdzie przed rozpoczęciem fazy całkowitej.
W Warszawie faza częściowa zacznie się w momencie, gdy Księżyc będzie tylko trochę ponad 1 stopień nad północno-zachodnim horyzontem. Kwadrans później nasz naturalny satelita zajdzie. Dla odmiany, w Poznaniu faza częściowa zaćmienia zacznie się ponad 3 stopnie nad horyzontem, a Księżyc zajdzie o 8:07. W lepszej sytuacji znajda się mieszkańcy północno-zachodniej Polski. Przykładowo w Szczecinie faza częściowa zacznie się prawie 5 stopni nad horyzontem, a Księżyc zajdzie o 8:23.(PAP)

 

 

 

Odsłony: 5484
Kategoria: