Częściowe zaćmienie Słońca 4 stycznia 2011

Częściowe zaćmienie Słońca 4 stycznia 2011 - AstronomiaWe wtorek 4 stycznia rano będzie miało miejsce częściowe zaćmienie Słońca. Zjawisko będzie widoczne w Europie, północnej Afryce i zachodniej Azji. Maksymalna faza zaćmienia będzie widoczna w północnej Szwecji i wyniesie 0.8576. W niewiele gorszej sytuacji będą obserwatorzy w Polsce, gdzie zakryte będzie ponad 80 proc. tarczy.

W naszym kraju zaćmienie będzie widoczne rankiem. Zjawisko zacznie się o godzinie 8:14, kiedy w Warszawie Słońce będzie tylko 2 stopnie nad horyzontem. Maksymalna faza równa 0.818 wystąpi o godzinie 9:36 na wysokości 10 stopni nad horyzontem. Koniec zaćmienia będziemy mogli obserwować o godzinie 11:05 już na wysokości 15 stopni.

Ostatnie takie zaćmienie miało miejsce przed rokiem, ale było ono niemal niezauważalne. Tym razem jednak, zaćmienie ma być widoczne w całości, od pierwszego do ostatniego kontaktu, jedynie w części północno-zachodniej kraju Księżyc zdąży przysłonić niewielką część tarczy Słońca, tuż przed wschodem. Całkowite zaćmienie Słońca dałoby się zaobserwować dopiero z wysokości 510 kilometrów nad powierzchnią Ziemi.

Zaćmienie Słońca to jeden z ciekawszych cudów natury. Księżyc jest od niego ponad 300 razy mniejszy, a w specjalnym ustawieniu potrafi je nawet całkiem zakryć dla naszych oczu. Póki co jednak całkowite zaćmienie Słońca nam nie grozi. Najbliższe widoczne w Polsce będzie dopiero 7.10.2135 roku.

Chcąc obejrzeć zaćmienie, oprócz dobrej pogody, potrzebujemy odpowiedniego miejsca obserwacji z widokiem na południowo-wschodni horyzont. Należy też wyposażyć się w filtry osłabiające blask naszej dziennej gwiazdy. Do obserwacji można wykorzystać lornetkę lub teleskop.

Patrzenie na Słońce bez odpowiedniego zabezpieczenia grozi trwałą utratą wzroku, nawet jeśli spojrzymy na nie jedynie przez chwilkę.

Odsłony: 2553
Kategoria: