Pełnie Księżyca w 2011 roku

Pełnie Księżyca w 2011 roku - AstronomiaKsiężyc ma olbrzymi wpływ na naszą planetę, a więc także na nas. Warto więc sprawdzić, kiedy w tym roku możemy się spodziewać pełni Księżyca i zjawisk z nią związanych.

Styczniowa pełnia będzie miała miejsce 19 stycznia o godzinie 22:21. Pierwsza w roku pełnia w almanachu farmera nazywana jest Pełnią Wilczego Księżyca. Dawniej w styczniu, kiedy panowały mrozy i śniegi, wilki zakradały się do indiańskich wiosek w poszukiwaniu pożywienia.

Kolejna pełnia będzie miała miejsce 18 lutego o godzinie 9:35 i nazywana będzie Pełnią Śnieżnego Księżyca. W lutym śnieg był od zawsze codziennością, dlatego też pełni nadano tak śnieżną nazwę.

Marcowa pełnia Księżyca, która będzie jednocześnie ostatnią zimową pełnią, nastąpi 19 marca o godzinie 19:10. Nosi ona nazwę Pełni Ślimaczego Księżyca, co ma związek z wylęganiem się w tym okresie tych bezkręgowców.

Tymczasem 18 kwietnia o godzinie 4:44 nastąpi Pełnia Różowego Księżyca. Różowy kolor ma związek z kwitnącymi roślinami, a dokładniej z floksem, zwanym płomykiem, który często porasta miejsca szczególnie ważne dla Indian z Ameryki Północnej. Pierwsza wiosenna pełnia to znak, kiedy w tym roku przypada Wielkanoc. Święto to obchodzone jest zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, a więc w tym roku będzie to niedziela, 24 kwietnia.

Majowa pełnia 17 maja o godzinie 13:08 i będzie nosić nazwę Pełni Kwiatowego Księżyca.

Ostatnia wiosenna pełnia nastąpi 15 czerwca o godzinie 22:13. Nazywana jest ona Pełnią Błękitnego Księżyca. Będzie to wyjątkowo widowiskowa pełnia, gdyż będzie podczas niej miało miejsce całkowite zaćmienie Księżyca. W Polsce nasz naturalny satelita pogrąży się w cieniu Ziemi podczas swojego wschodu.

Lipcowa pełnia będzie nosić nazwę Pełni Truskawkowego Księżyca. Jak sama nazwa wskazuje to idealny czas na małe, czerwone oraz słodkie owoce. Nastąpi ona 15 lipca o godzinie 8:39. Będzie to pierwsza letnia pełnia w tym roku.

Sierpniowa pełnia Księżyca nastąpi 13 sierpnia o godzinie 20:57. Nosi ona nazwę Pełni Księżyca Jesiotrów, co ma związek z okresem w którym bardzo łatwo jest złowić ten gatunek ryby.

Ostatnia letnia pełnia nastąpi 12 września o godzinie 11:26 i nosić będzie nazwę Pełni Księżyca Żniwiarzy. Przez kilka dni przed i po pełni Księżyc wschodzi bowiem tradycyjnie już wraz z zachodzącym Słońcem, co w dawnych czasach pozwalało kończyć zbieranie plonów przy księżycowym świetle.

Pierwsza jesienna pełnia będzie miała miejsce 12 października o godzinie 4:05 i będzie nosić nazwę Pełni Księżyca Myśliwych, gdyż właśnie oni wybierali się dawniej o świcie ze swymi czworonożnymi przyjaciółmi na łowy. Zanim nastał świt i wzeszło Słońce ku zachodniemu horyzontowi skłaniał się olbrzymi Księżyc w pełni.

Kolejna pełnia 10 listopada o godzinie 21:16. Nazywana jest ona Pełnią Bobrzego Księżyca, ponieważ w tym okresie bobry przestają budować tamy i przygotowują się na nadejście zimy magazynując pożywienie.

W grudniu pełnia będzie ekscytująca, ponieważ czeka nas podczas niej całkowite zaćmienie Księżyca przy jego wschodzie. Ostatnia w tym roku pełnia nastąpi 10 grudnia o godzinie 15:36. Grudniowa pełnia zwana jest Pełnią Zimnego Księżyca, chociaż zdarza się, że również Pełnią Księżyca Długiej Nocy, gdyż wtedy noce są najdłuższe oraz najzimniejsze spośród całego roku. www.twojapogoda.pl

Odsłony: 12182
Kategoria: