Pierwsze zdjęcia z Merkurego

Pierwsze zdjęcia z Merkurego - AstronomiaAmerykańska sonda Messenger przesłała na Ziemię pierwsze zdjęcia z orbity Merkurego. Na fotografii opublikowanej przez NASA dominuje znajdujący się na południowej półkuli Merkurego krater Debussy. W jego pobliżu widoczny jest również krater Matabei.

Oba nazwane na cześć słynnych artystów, odpowiednio francuskiego kompozytora oraz japońskiego malarza. Poniżej tych obiektów ukazany został również fragment powierzchni planety znajdujący się w okolicach jej południowego bieguna.Pierwsze zdjęcia z Merkurego - Astronomia

Pierwsze zdjęcia z Merkurego - Astronomia

W ciągu kolejnych kilku dni sonda ma wykonać 1185 fotografii Merkurego, natomiast do końca przyszłego roku cel został wyznaczony na 75 tysięcy zdjęć. Celem misji jest m.in. odkrycie szczegółów budowy i mechanizmu powstania Merkurego. Naukowców zastanawia jak powstaje silne pole magnetyczne Merkurego i jak jego magnetosfera oddziałuje z wiatrem słonecznym oraz cieniutką atmosferą planety. Astronomowie chcieliby się także dowiedzieć, czy w głębokich i zacienionych kraterach na powierzchni planety istnieje lód wodny.

Pierwsze zdjęcia z Merkurego - Astronomia

Podczas pierwszej, trwającej sześć godzin sesji MESSENGER wykonał łącznie 364 fotografie najmniejszej planety w Układzie Słonecznym.

Sonda „Messenger” była w drodze sześć i pół roku. Została wystrzelona z Ziemi w 2004 roku. Zanim w marcu bieżącego roku weszła na orbitę Merkurego, najpierw trzykrotnie przeleciała w pobliżu planety (w latach 2008 i 2009) oraz dwukrotnie minęła Wenus (w 2006 i 2007 roku) i jednokrotnie Ziemię (w 2005 roku).

 

 

 

Odsłony: 2162
Kategoria: