Całkowite zaćmienie Księżyca 15 czerwca 2011

Całkowite zaćmienie Księżyca 15 czerwca 201115 czerwca 2011r. będzie miało miejsce całkowite zaćmienie Księżyca. Najważniejszy jego etap będzie widoczny z terenów naszego kraju. Choć całego zjawiska nie zobaczymy, to można chyba śmiało powiedzieć, że Polska załapie się i tak na najbardziej emocjonujące chwile.

Całkowite zaćmienie Księżyca 15 czerwca 2011 r. będzie zjawiskiem bardzo interesującym z powodu wielkości fazy maksymalnej. Niestety, zaćmienie nastąpi niespełna tydzień przed letnim przesileniem, a czerwcowe Słońce długo po późnym zachodzie rozświetlać będzie niebo. Zaćmienie całkowite potrwa aż 1h41m!

Zaćmienie rozpocznie się o godzinie 19:23 czasu polskiego. Faza półcieniowa jest niedostrzegalna dla ludzkiego oka, nasz satelita traci bowiem jasność w zbyt niewielkim stopniu. Początek fazy częściowej rozpocznie się o godzinie 20:24. Tyle tylko, że Księżyc w tym czasie będzie pod horyzontem. O godzinie 21:22 a więc 5 minut po wschodzie, Księżyc znajdzie się całkowicie w cieniu ziemskim rozpoczynając fazę całkowitą. Im dalej na północny zachód, tym zaczniemy obserwację od późniejszej fazy zaćmienia. Na szczęście w całym kraju ujrzymy fazę maksymalną, czyli tą, na którą najbardziej oczekujemy. Nastąpi ona o godzinie 22:13. Następnie faza całkowita zakończy się o 23:03, faza częściowa o 0:02, a całe zaćmienie o 1:01.


Najlepszą lokalizacją do obserwacji zaćmienia będzie północna część Azji. Tam oraz we wschodniej Europie i północno-wschodniej Afryce obserwatorzy zobaczą, jak Księżyc zakrywa gromadę gwiazd na stosunkowo ciemnym niebie. Obserwatorzy w zachodniej Europie zobaczą wschód Księżyca już całkowicie zaćmionego i zakrywającego część gromady, podczas gdy mieszkańcy południowej Afryki i Australii zobaczą, jak Księżyc przechodzi obok gromady nie dotykając jej.
Zaćmienie będzie dodatkowo ciekawe, ponieważ przypadło na tydzień przed przesileniem letnim, a zachodzące Słońce może przez kilka godzin nadać Księżycowi rdzawą barwę.

Z tego wszystkiego wynika, że zobaczymy główną część zjawiska jak i całą drugą jego część aż do samego końca, czeka nas zatem mnóstwo wrażeń i niezapomnianych widoków... o ile pogoda nam się nie sprzeciwi ;)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aktualizacja

Zdjęcia wykonane w ognisku głównym teleskopu Sky-Watcher (Synta) 200/1200 DOBSON 8'' + GOTO aparatem Canon 300D.

Zdjęcia fazy częściowej wykonane wykonane po godzinie 23:52. W obserwacji fazy całkowitej przeszkodziły chmury.

Odsłony: 3992
Kategoria: