„Polska” kometa

„Polska” kometa - AstronomiaOdkryta 1 stycznia 2006 roku, „polska” kometa C/2006 A1 (Pojmanski) obecnie znajduje się w południowej części gwiazdozbioru Strzelca i według ostatnich doniesień, świeci już z jasnością 6,0 magnitudo (około 2,5 razy jaśniej niż przewidywała to wcześniejsza efemeryda). Kometa szybko przemieszcza się w kierunku północnym, jednak prawie do końca lutego nie możemy jej obserwować z terenu Polski.

Tak specyficzny ruch komety – prawie „pionowo do góry” wynika z jej orbity, która jest niemal prostopadła do ekliptyki.

TRASA KOMETY:
- 20 lutego wkroczy w granice gwiazdozbioru Koziorożca,
- w pięć dni później przetnie ekliptykę,
- 4 marca, w Orle, przekroczy równik, przechodząc na północną półkulę nieba.
Jej dalsza marcowa trasa to:
- Delfin (5 marca),
- Lisek (11 marca),
- Łabędź (15 marca)
- Jaszczurka (24 marca), na tle której stanie się widocznym przez całą noc obiektem okołobiegunowym, choć już o jasności tylko około 9 magnitudo.

4 marca Kometa najbardziej zbliży się do Ziemi (0,7706 AU). Przewiduje się, że największym blaskiem zabłyśnie na naszym niebie 26 lutego, osiągając być może nawet 5,5 magnitudo (według wcześniejszych efemeryd: 6,5 mag). Niestety, będzie wtedy wschodzić zaledwie godzinę przed Słońcem, a więc tuż przed świtem. Z dnia na dzień jednak warunki obserwacji szybko będą ulegać poprawie: 1 marca, wciąż bliska maksimum jasności, pojawi się na niebie już ponad 2 godziny przed Słońcem.
Najlepszy więc czas na obserwację komety to właśnie marzec, mimo powolnego już spadku jej blasku. Pod koniec marca, kiedy jasność komety spadnie do 8,9 magnitudo, będzie już odległa o 1,197 AU od nas i o 0,988 AU od Słońca.

Odsłony: 15192
Kategoria: