Odkryto nowy księżyc Plutona

Odkryto nowy księżyc PlutonaObserwacje teleskopu Hubble'a udowodniły istnienie kolejnego naturalnego satelity Plutona - ogłosiła w nowym telegramie Międzynarodowa Unia Astronomiczna. To już czwarty księżyc dawnej najmniejszej planety Układu Słonecznego.

Nowy księżyc, jak podała Unia w elektronicznym telegramie nr 2769, otrzymał prowizoryczne oznaczenie S/2011 (134340)1. O odkryciu poinformowali M. R. Showalter z SETI Institute i D. P. Hamilton z University of Maryland.

Nowy satelita jest widoczny na obrazach uzyskanych przez instrument WFC3/UVIS umieszczony na pokładzie Teleskopu Kosmicznego Hubble'a. Zdjęcia wykonywano w pięciu sesjach obserwacyjnych w czerwcu i lipcu tego roku. Obiekt jest widoczny podczas ich wszystkich i jest oddalony tylko 2.5 sekundy łuku od samego Plutona.

Odkryto nowy księżyc Plutona

Artystyczna wizja powierzchni Plutona. Rys. European Southern Observatory. Lic. CC-BY-SA 3.0

Jasność nowego ciała wynosi 26.1 magnitudo w paśmie V, co stanowi tylko 10 proc. jasności innego małego satelity Plutona - Pluto II (Nix). Obiekt porusza się po w miarę kołowej orbicie o promieniu 59 tysięcy kilometrów i z okresem 32.1 dni. Jego orbita znajduje się więc pomiędzy orbitami innych małych satelitów czyli Pluto II (Nix) i III (Hydra).

Dotychczas znaliśmy trzy naturalne satelity Plutona. Pierwszym z nich był duży (średnica 1200 kilometrów), odkryty w 1978 roku Charon. W roku 2005 doniesiono o odkryciu kolejnych dwóch satelitów - tym razem małych, lodowych obiektów (średnice na poziomie kilkudziesięciu km), które nazwano Nix i Hydra.

Źródło: Newsweek

 

 

 

 

Odsłony: 2165
Kategoria: