Polska gospodarzem olimpiady astronomicznej

Polska gospodarzem olimpiady astronomicznej31 drużyn z 29 krajów, czyli łącznie aż 151 zawodników weźmie udział w rozpoczynającej się 25 sierpnia w Chorzowie V Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki. Polska po raz pierwszy będzie gospodarzem tej imprezy.

Zawody potrwają do 4 września, a honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Bronisław Komorowski.  Zawody będą odbywać się w trzech miastach: Chorzowie, Katowicach oraz Krakowie. Na uczestników czekają do wykonania zadania sprawdzające wiedzę teoretyczną, a także umiejętności prowadzenia obserwacji astronomicznych.

Olimpiada została dofinansowana dotacją z budżetu Województwa Śląskiego w wysokości 1 miliona zł oraz środkami z Ministerstwa Edukacji Narodowej w wysokości 610 tys. zł. Wśród fundatorów nagród jest m.in. Europejskie Obserwatorium Południowe ESO, organizacja prowadząca badania astronomiczne w obserwatoriach na półkuli południowej, zrzeszająca kraje europejskie.

Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki odbywa się po raz piąty. Jej idea narodziła się w Bangkoku, w 2006 r. Poprzednie edycje odbyły się w Tajlandii, Indonezji, Iranie oraz Chinach.

Po raz pierwszy w historii reprezentowane będą wszystkie zamieszkałe kontynenty. Na liście zgłoszonych krajów znajdują się: Bangladesz, Białoruś, Boliwia, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Kolumbia, Chorwacja, Czechy, Egipt, Grecja, Węgry, Indie, Indonezja, Iran, Kazachstan, Korea Południowa, Litwa, Portugalia, Rumunia, Rosja, Serbia, Singapur, Słowacja, Sri Lanka, Tajlandia, Turcja, Ukraina oraz Polska.

W zawodach biorą udział maksymalnie pięcioosobowe drużyny, złożone z uczniów szkół ponadgimnazjalnych (do 19 lat), z dwoma opiekunami (zwanymi liderami). Liderów jest 73-ech. Tworzą komitet olimpiady, czuwają nad kształtem zadań oraz tłumaczą je na języki uczestników.

Nad całością czuwają dodatkowo obserwatorzy oraz sędziowie. Prezydentem Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki jest prof. Bonnrucksar Soonthornthum z Tajlandii, natomiast Sekretarzem dr Chatief Kunjaya z Indonezji. Organizatorem międzynarodowych zawodów jest Planetarium Śląskie w Chorzowie.

Źródło:tvp.info

Odsłony: 1955
Kategoria: