Alfa Aurygidy na zakończenie wakacji

Alfa Aurygidy na zakończenie wakacjiOstatnie wakacyjne noce to czas meteorów z roju Alfa Aurygidów. Są one aktywne od 25 sierpnia do 8 września. Radiant alfa Aurygidów znajduje się w gwiazdozbiorze Woźnicy. Rój ten nie jest tak obfity i spektakularny jak zazwyczaj obserwowane Perseidy, ale mimo to warto wybrać się w nocy na łowy.

Najlepszym czasem na obserwacje będzie 1 września godzina 15:00, czyli czas wyjątkowo niekorzystny dla obserwatorów w Polsce. Wtedy to bowiem spodziewane jest maksimum aktywności roju.

Maksimum aktywności Alfa Aurygidów jest jednak szerokie i nieregularne. W związku z korzystnym układem faz Księżyca (nów wypadający 27 sierpnia), na pewno warto sprawdzić co będzie się działo z rojem, wychodząc na obserwacje choćby w nocy z 31 sierpnia na 1 września i z 1 na 2 września.

Trzeba pamiętać, że Alfa Aurygidy możemy obserwować dopiero w drugiej połowie nocy, bo wtedy ich radiant (a więc miejsce, z którego wylatują meteory) znajduje się na tyle wysoko nad horyzontem, że możemy liczyć na rozsądną liczbę meteorów.
W ciągu godziny mamy szansę dostrzec 10 meteorów wchodzących w ziemską atmosferę z prędkością 66 kilometrów na sekundę. Jednak alfa Aurygidy potrafią zaskoczyć, ponieważ nie raz zdarzały się prawdziwe deszcze. W latach 1935, 1986 i 1994 w ciągu godziny zanotowano nawet do 130 meteorów. W zwykłym maksimum możemy liczyć na 5-15 "spadających gwiazd" w ciągu jednej godziny obserwacji.

Nie pozostaje nam więc nic innego jak życzyć wszystkim bezchmurnego nieba ;)

 

Odsłony: 11708
Kategoria: