Merkury widoczny przed świtem

Merkury widoczny przed świtemPoczątek września to idealny czas do obserwacji Merkurego. Jego położenie względem Słońca sprawia, iż jest to niezwykle trudna do obserwacji planeta. Przez kilka najbliższych dni, decydując się na bardzo wczesne wstanie z łóżka możemy odnaleźć go na porannym niebie.

Tylko kilka razy w roku mamy szansę do obserwacji Merkurego krótko po zachodzie Słońca lub tuż przed jego wschodem.

Rankiem 1 września Merkury znajdzie się 4° nad wschodnim horyzontem na godzinę przed wschodem Słońca. Przez następne 2 dni jego jasność będzie wzrastała aż do dnia 3 września, kiedy to Merkury znajdzie się w maksymalnej zachodniej elongacji wynoszącej 18 stopni świecąc z jasnością -0,3 w gwiazdozbiorze Lwa.

Na obserwacje najlepiej wybrać się na otwartą przestrzeń około godziny piątej, kiedy przy lekko rozjaśnionym niebie blask planety jest bardzo duży. Również 9 września warto spojrzeć w niebo, gdyż Merkury znajdzie się wtedy mniej niż stopień kątowy od Regullusa, najjaśniejszej gwiazdy Lwa (o jasności +1,4). Jasność Merkurego wzrośnie do tego czasu do około -1 wielkości gwiazdowej.
Nieco wyżej nad Merkurym możemy zobaczyć Marsa. Mimo, iż jego jasność jest mniejsza to łatwo go odnaleźć. Do obserwacji planet warto użyć lornetki, która ułatwi nam odszukanie obiektów.
Zachęcamy wszystkich do obserwacji i przesyłania nam zdjęć Merkurego o świcie.

Odsłony: 11873
Kategoria: