Gwiazda przyjemna w dotyku

Gwiazda przyjemna w dotykuTeleskop kosmiczny WISE odkrył gwiazdę o temperaturze niższej, niż… ciepło ludzkiego ciała! Odkrycie jest możliwe dzięki specjalnej konstrukcji teleskopu, który przeznaczony jest do wykrywania najchłodniejszych ciał kryjących się w mroku Wszechświata.

Jak wiemy, każdy obiekt w kosmosie (a zwłaszcza gwiazdy) wydziela ciepło, jednak największy obszar wypełnia zimna i ciemna pustka. Czy na pewno nic tam nie ma? Teleskop WISE zaopatrzono w specjalne oko termiczne, aby przyjrzeć się temu, co wydaje się niewidzialne. Misja odniosła sukces!

Dotąd za najchłodniejsze gwiazdy uznawano tzw. brązowe karły o temperaturze minimum 800 °C. Odkrytemu obiektowi, zwanemu WISE 1828+2650, zmierzono temperaturę 25 °C! To absolutny rekord zimna wśród gwiazd! Nowe ciało może skutecznie wypełnić lukę w teorii ewolucji i budowy Wszechświata pomiędzy gwiazdami a planetami-olbrzymami (jak np. Jowisz, którego uważa się czasem za niedoszłą gwiazdę). Wykryty obiekt ma zbyt małą masę, aby samodzielnie generować reakcje termojądrowe i jasno świecić.
Zespół teleskopu WISE wytypował do dalszych badań kilka gwiazd podobnych do odkrytej, a kolejne obserwacje przeprowadzi Teleskop Kosmiczny Spitzera. Uczeni podejrzewają, że tak mało masywne obiekty są bardzo podobne do planet – np. mają atmosferę, w skład której może wchodzić metan, amoniak i cząsteczki wody.

źródło: NASA

Odsłony: 1891
Kategoria: