Duże wybuchy na Słońcu spowodują zorze

Duże wybuchy na Słońcu spowodują zorze W ciągu ostatnich kilku dni Słońce popisało się dwoma sporymi wybuchami - poinformował serwis SpaceWeather.com. Na tarczy Słońca wyraźnie odznaczały się cztery obszary plam oznaczone numerami 1281, 1283, 1287 i 1289. Szczególnie interesujący dla naukowców jest ten drugi.

Od kilku dni związane z nim duże plamy słoneczne urozmaicały środek tarczy naszej dziennej gwiazdy. W ostatnim czasie obszar ten popisał się dwoma wybuchami. Jako preludium we wtorek, o godzinie 3.50 naszego czasu, można było zobaczyć błysk klasy M5.3. W środę natomiast około godz. 00.20 naszego czasu zarejestrowano jeszcze większy błysk klasy X2.1 (klasa X jest najwyższa w klasyfikacji rozbłysków).

Plama nr 1283 znajduje się blisko środka tarczy słonecznej, przez co materia wyrzucona w obu wybuchach została skierowana bezpośrednio w kierunku Ziemi. Ma ona dotrzeć do naszej planety w dniach 8-10 września i wtedy możemy oczekiwać wystąpienia intensywnych zórz polarnych. Im dalej znajdziemy się na północy, tym mamy większe szanse na to, że zobaczymy zorzę polarną.

Źródło: PAP, NASA

Odsłony: 2205
Kategoria: