LEM - pierwszy polski satelita

LEM - pierwszy polski satelita Pierwszy polski satelita naukowy, zbudowany w ramach programu BRITE, nosi od dzisiaj nazwę LEM. Uroczystość nadania nazwy odbyła się dziś w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Nazwisko polskiego pisarza fantastyki naukowej wygrało w głosowaniu internatów.

Budowa satelity kosztowała ponad 14 milionów złotych. Całość programu została sfinansowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Minister Barbara Kudrycka uważa, że Polska jest w stanie dogonić światowe potęgi kosmiczne. W budynku CBK odsłoniła pamiątkową tablicę.

Kudrycka przypomniała, że twórczość Stanisława Lema przez wiele lat poszerzała granice wyobraźni naukowców, prowokując ich do stawiania nowych pytań, zaś jego „tezy i koncepcje inspirowały i przyczyniły się do późniejszej realizacji nowych programów badawczych”.

– Teraz możemy odpowiedzieć, że pierwszy polski satelita noszący jego imię będzie prowadził badania, które pozwolą znaleźć odpowiedzi na te pytania – dodała minister.

Szef projektu BRITE Tomasz Zawistowski zapowiedział, że prawdopodobnie LEM zostanie wyniesiony w kosmos we wrześniu przyszłego roku. Polski satelita będzie obserwował pulsacje jasnych gwiazd. Nie można tego dokładnie zbadać z Ziemi, ponieważ wyniki są zniekształcane przez atmosferę.

LEM waży 7 kilogramów i ma kształt sześcianu o boku 20 centymetrów. Program BRITE przewiduje budowę sześciu satelitów. Kolejne dwa wybudują naukowcy z Austrii, a dwa ostatnie – specjaliści z Kanady.
Źródło:PAP

 

Odsłony: 1697
Kategoria: