Opozycja Urana

Opozycja UranaJuż za kilka dni, dokładnie 27 września o godzinie 6 naszego czasu będzie miała miejsce opozycja Urana. Najbliższe noce to czas, kiedy najłatwiej możemy go dostrzec "gołym okiem" na niebie. Obserwacje Urana nie należą do najtrudniejszych bowiem jego jasność nigdy nie spada poniżej 6 wielkości gwiazdowej, więc w zasadzie zawsze można go dojrzeć bez użycia żadnych instrumentów optycznych.

Osobom niewprawnym odnalezienie Urana wśród tysięcy gwiazd może jednak przysporzyć trudności więc należy wcześniej zapoznać się z aktualną pozycją planety na niebie.

Blask Urana zmienia się jednak w zależności od jego odległości od Ziemi i od Słońca. Z powierzchni naszej planety najlepiej obserwować go podczas tzw. opozycji czyli momentu, w którym Słońce, Ziemia i Uran ustawiają się w jednej linii, a sam Uran świeci przez to w odległości 180 stopni od Słońca, będąc najlepiej widoczny o północy i jednocześnie będąc najbliżej Ziemi.

Obecnie Uran znajduje się w gwiazdozbiorze Ryb, świecąc z jasnością 5.7 mag, czyli jest na granicy widoczności gołym okiem na ciemnym niebie. Najbardziej owocne będą obserwacje w okolicach północy, kiedy to Uran świeci dokładnie na południu, prawie 40 stopni nad horyzontem.

Księżyc jest obecnie w ostatniej kwadrze więc z każdym dniem coraz mniej przeszkadza w obserwacjach ;)

 

Odsłony: 10598
Kategoria: