Drakonidy 2011

Drakonidy 2011Tylko kilka dni dzieli nas od niewątpliwego zjawiska jakim jest maksimum meteorów z roju Drakonidów. Rój ten jest aktywny między 6 a 10 października. Radiant meteorów leży w gwiazdozbiorze Smoka. W tym roku maksimum przewidywane jest w dniu 8 października o godz.22:42.

Drakonidy są pozostałością komety 21P/Giacobini-Zinner, ich wzmożoną aktywność obserwuje się w latach powrotu komety w okolice Słońca.

Szczególnie "dały o sobie znać" w 1933 (350 meteorów na minutę) i 1946 roku. Drakonidy zwykle nie są zbyt spektakularne i ilość wydarzeń na godzinę sięga dziesięciu. Kilka analiz przewiduje, że właśnie tego wieczora, 8 października Ziemia przetnie kilka śladów pozostawionych przez kometę 21P/Giacobini-Zinner jakieś 100-150 lat temu. Oczekiwana jest wzmożona aktywność meteorów, z częstotliwością od 1 do 10 spadających gwiazd na minutę.
Meteory będą wybiegać z konstelacji Smoka, który jest umiejscowiony w północno - zachodniej części nieba. Jednakże meteory będą pojawiać się w każdej części nieba. W obserwacjach tych meteorów będzie przeszkadzał zbliżający się do pełni Księżyc, jednak przewidywana wysoka aktywność roju zachęca do jego obserwacji.

Drakonidy 2011

 

Odsłony: 2485
Kategoria: