YouTube Space Lab - laboratorium kosmiczne YouTube

YouTube Space Lab - laboratorium kosmiczne YouTubeYouTube oraz Lenovo, we współpracy ze Space Adventures i agencjami kosmicznymi: NASA, Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) oraz Japońską Agencją Badań Kosmosu (JAXA), ogłaszają rozpoczęcie międzynarodowego konkursu YouTube Space Lab.

Należy w nim wymyślić eksperyment możliwy do przeprowadzenia w kosmosie. Zwycięski pomysł zostanie zrealizowany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ogólnoświatowa inicjatywa skierowana jest do uczniów w wieku 14–18 lat.

YouTube Space Lab to nowy kanał tematyczny, dostępny na popularnym wideoserwisie Google, w całości poświęcony zagadnieniom związanym z kosmosem. Jest to ciekawe centrum informacji dla wszystkich osób zainteresowanych tematyką astronomii, ale oprócz tego kanał pełni również rolę platformy konkursowej. Jeśli interesujecie się tym zagadnieniem, to wiedzcie, że YouTube przygotowało dla Was wyzwanie z cennymi nagrodami, obok którego nie powinniście przejść obojętnie.

Wspominany konkurs polega na wymyśleniu zasad eksperymentu, który mógłby zostać przeprowadzony w kosmosie. Zgłoszenia należy umieszczać na kanale w postaci filmików - mogą je przesyłać osoby z całego świata, ale regulamin zakłada, że muszą to być uczniowie w wieku od 14 do 18 lat (można dobierać się w maksymalnie 3-osobowe grupy). Warto zaznaczyć, że wymyślonego przez siebie eksperymentu nie trzeba przeprowadzać, a jedynie dokładnie określić jego zasady. Zwycięzców wybierze społeczność YouTube oraz specjalna komisja złożona z naukowców, wśród której zasiądzie m.in. profesor Stephen Hawking, jeden z najbardziej znanych naukowców zajmujących się tematyką kosmosu.

Główną nagrodą w konkursie jest przeprowadzenie zwycięskiego eksperymentu w kosmosie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, znajdującej się 400 kilometrów nad Ziemią. I to na oczach całego świata, bo wydarzenie ma być transmitowane na żywo za pośrednictwem YouTube. Oprócz tego przewidziano jeszcze inne nagrody, takie jak lot w zerowej grawitacji, wycieczka do Japonii w celu zobaczenia na żywo startu rakiety, czy chociażby możliwość odbycia treningu dla kosmonautów w tym samym ośrodku, w którym przed lotem w kosmos trenował Jurij Gagarin. Do wygrania są też IdeaPady ufundowane przez firmę Lenovo, która jest jednym z organizatorów całego przedsięwzięcia.

YouTube Space Lab - laboratorium kosmiczne YouTube

Zgłoszenia do konkursu organizowanego w ramach YouTube Space Lab są zbierane od 4 października do 7 grudnia tego roku. Wielki finał, czyli przeprowadzenie zwycięskich eksperymentów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, został zaplanowany na połowę 2012 roku. Więcej szczegółowych i niezbędnych informacji na temat konkursu znajdziecie na jego oficjalnej stronie - w regulaminie i sekcji poświęconej najczęściej zadawanym pytaniom.

Źródło: YouTube, komputerswiat.pl

Odsłony: 2075
Kategoria: