Orionidy 2011

Maksimum Orionidów 2010 - AstronomiaJuż od ponad dwóch tygodni możemy obserwować na niebie Orionidy. Są to szybkie, białe meteory ze śladami związane z kometą 1P/Halley'a, powracającą w okolice Ziemi co około 75 lat.  jest to jeden z najciekawszych rojów meteorów na naszym niebie.

Przy pogodnym niebie będzie można zliczyć kilkadziesiąt meteorów w ciągu godziny. Meteory z tego roju łatwo jest zaobserwować w drugiej połowie nocy, gdy nad horyzontem znajduje się już gwiazdozbiór Oriona. Radiant meteorów leży na granicy gwiazdozbiorów Oriona i Bliźniąt. Właśnie stamtąd zdają się sypać gwiazdopodobne iskierki.

Meteory widoczne są na niebie w postaci świetlistej smugi widocznej zazwyczaj od ułamka do kilku sekund. W porównaniu z meteorami z innych rojów Orionidy wyróżniają się sporą prędkością widzianą na niebie (tzw. prędkością kątową).

Samo maksimum aktywności roju występuje zwykle w okolicach 21-22 października i wtedy w ciągu godziny może się pojawić od 20 do 50 meteorów. Orionidy najlepiej obserwować w drugiej połowie nocy. Wtedy bowiem radiant roju znajduje się wysoko nad horyzontem. Tak więc największej liczby spadających gwiazd powinniśmy w Polsce oczekiwać w godzinach 2-5 nad ranem.

W tym roku warunki do obserwacji nie będa zbyt korzystne. Ostatnia kwadra wypada 20 października i Księżyc jest widoczny w drugiej połowie nocy, a więc wtedy, kiedy najlepiej obserwować Orionidy. W dniach 19-21 października blask naszego naturalnego satelity będzie jeszcze przeszkadzał w obserwacjach. Później, z dnia na dzień, warunki będą lepsze, a w okolicach 23-24 października zrobią się już bardzo dobre.

Ponieważ obserwacje meteorów są najprostszymi do wykonania obserwacjami astronomicznymi, można je prowadzić "gołym okiem". Fakt ten jest przyczyną ogromnej popularności tego typu obserwacji w Polsce. Zapraszamy do obserwacji i trzymamy kciuki za bezchmurne niebo.

Odsłony: 2645
Kategoria: