Zbliża się opozycja Jowisza

Zbliża się opozycja Jowisza Największa planeta Układu Słonecznego - Jowisz zbliża się do opozycji. Blask planety sięga obecnie -2.9 wielkości gwiazdowych i pod nieobecność Wenus jest on, po Słońcu i Księżycu, trzecim najjaśniejszym obiektem na niebie.

Mimo, iż planeta znajdzie się w opozycji 29 października to cały październik i listopad to okres, w którym widać ją znakomicie i warto obserwować. Teraz warunki robią się coraz lepsze, bo Księżyc znajduje się w okolicach ostatniej kwadry i będzie z nocy na noc coraz mniej przeszkadzał w obserwacjach.

Średnica tarczy planety sięga aż 50 sekund łuku, co umożliwia obserwacje szczegółów na jej powierzchni. Oczywiście, aby je zobaczyć, musimy dysponować lunetą lub teleskopem, który powiększa co najmniej kilkadziesiąt razy. Mając do dyspozycji teleskop o średnicy zwierciadła 20-30 cm, możemy zacząć stosować powiększenia na poziomie 200-300 razy i wtedy szczegóły tarczy Jowisza ukażą nam się w pełnej krasie.

Podczas obserwacji warto także zwrócić uwagę na zmieniające się położenia czterech galileuszowych księżyców Jowisza, które można dojrzeć przez lornetkę.

Jowisz świeci obecnie na granicy konstelacji Barana i Wieloryba.

Na obserwacje nie należy wychodzić zbyt wcześnie. Około godziny 20 planeta znajduje się na wysokości dopiero 20 stopni nad horyzontem. Na takiej wysokości grubsze i turbulentne warstwy atmosfery skutecznie utrudniają obserwacje rozmywając najmniejsze szczegóły, które chcielibyśmy dojrzeć. Dobre warunki rozpoczynają się około godziny 23 naszego czasu, kiedy Jowisz świeci już na wysokości ponad 40 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem. Około godziny 1 w nocy planeta góruje na wysokości około 50 stopni nad południowym horyzontem.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Odsłony: 12490
Kategoria: