Leonidy 2011

Leonidy 2011Każdego roku w listopadzie możemy obserwować "deszcz" leonidów. Rój ten jest utworzony przez kometę 55P/Tempel-Tuttle, która co 33 lata wraca do wewnętrznego Układu Słonecznego. Za każdym razem gdy tam się znajduje to zostawia ślady pyłu wzdłuż swojej drogi, który staje się pięknymi meteorami.

Jest to najszybszy rój meteorów jaki znamy. W tym roku główne maksimum jest spodziewane 18 listopada o godz. 4:40 naszego czasu. Jest to moment korzystny dla obserwatorów w Polsce. Problemem będzie Księżyc w ostatniej kwadrze, który w nocy z 17 na 18 listopada świeci na granicy konstelacji Raka i Lwa, czyli bardzo blisko radiantu roju.

Ponieważ obserwacje meteorów są najprostszymi do wykonania obserwacjami astronomicznymi, można je prowadzić "gołym okiem". Fakt ten jest przyczyną ogromnej popularności tego typu obserwacji w Polsce. Największa szansa ich zobaczenia będzie w gwiazdozbiorze Lwa (Leo - stąd nazwa Leonidy). W Polsce najlepiej rozpocząć obserwacje w drugiej połowie nocy.

Aby wyprawa na leonidy była owocna ważne są trzy czynniki:
- maksimum roju w naszej lokalizacji,
- faza Księżyca,
- pogoda.

Problemem o tej porze roku może być pogoda, która w listopadzie nie rozpieszcza obserwatorów. Mimo to życzymy owocnych obserwacji.

Odsłony: 2267
Kategoria: