Tęczowa Westa

Tęczowa WestaNASA przedstawiła obraz asteroidy Westa, w którym południowa półkula obiektu widoczna jest w palecie kolorów tęczy. Barwy zostały dobrane sztucznie, aby uwidocznić złożoność powierzchni planetoidy.

Okazuje się, że planetoida ma wiele różnorodnych warstw i różniących się od siebie skał i minerałów. Obraz uzyskano na podstawie zdjęć z kamer amerykańskiej sondy Dawn, która od 15 lipca 2011 r. krąży wokół planetoidy.

W środku mapy znajduje się formacja o nazwie Rheasilvia, która jest basenem uderzeniowym o średnicy 467 kilometrów. Rozdzielczość mapy wynosi 480 metrów na piksel. Czarne koło w środku oznacza fragment z danymi pominiętymi ze względu na niekorzystny kąt pomiędzy Słońcem, Westą, a sondą.

Naukowcy przypisali poszczególne barwy różnym stosunkom promieniowania na dwóch długościach fali. Kolory pokazują różnice w składzie skał i minerałów. Na powierzchni planetoidy znajduje się materiał wyrzucony podczas uderzeń meteorytów lub procesów geologicznych, które modyfikowały powierzchnię Westy.

Tęczowa Westa

Południowa półkula planetoidy Westa według danych z sondy Dawn. Kolory są sztuczne i pokazują występowanie różnych rodzajów skał i minerałów.

Źródło: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA

„Żelazne jądro Westy czyni ją unikalną pośród planetoid i bardziej podobną do planet typu ziemskiego. Różne odchyłki w składzie skał i występowanie warstw, które obserwujemy, wydają się wynikać z wewnętrznego mieszania, krótko po uformowaniu się obiektu” - powiedział Carol Raymond z NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii.



Kolorowy obraz planetoidy został zaprezentowany 5 grudnia podczas spotkania Amerykańskiej Unii Geofizycznej w San Francisco. Opublikowano go także na stronach internetowych NASA.  Źródło: Nauka w Polsce

 

 

Odsłony: 11872
Kategoria: