Fazy Księżyca - pełnia

Fazy Księżyca - pełniaDziś (7 lutego) w nocy będziemy mogli oglądać Księżyc w pełni. Okazuje się, że nasi przodkowie, którzy wierzyli we wpływ tej fazy Księżyca na nasze życie, nie mylili się. W czasie pełni zachodzą w naszych organizmach różne reakcje.

Rdzenni Amerykanie mieli w zwyczaju nadawać nazwy pełniom Księżyca występującym w danych miesiącach roku. Do dzisiaj niektórzy stosują wymyślone przez nich nazewnictwo.

Określenia wymyślane przez Indian odnoszą się do zjawisk zachodzących w przyrodzie. Pełnia, która następuje w lutym, nazywana jest pełnią śniegu, natomiast kolejna (marcowa) dostała miano pełni robaków, ze względu na dżdżownice pojawiające się na powierzchni wraz z nadejściem wiosny. Pozostałe nazwy to m.in. pełnia wilków (styczniowa), różowa (kwietniowa), czy truskawek (czerwcowa).

Czasem zdarza się, że w lutym nie można zaobserwować pełni. Dzieje się tak, ponieważ pomiędzy dwiema kolejnymi takimi samymi fazami Księżyca (np. dwiema pełniami) upływa tzw. miesiąc synodyczny, czyli okres około 29,5 doby. Jeśli pełnia wypada 31 stycznia, to kolejna nastąpi na początku marca. Taka sytuacja zdarza się niezwykle rzadko. Najbliższy luty, w którym nie będzie pełni, wypada dopiero w 2066 roku.

Również ze względu na długość cyklu faz Księżyca, zdarza się, że w jakimś miesiącu występują dwie pełnie. Zjawisko to występuje mniej więcej co 19 lat. Ostatnio dwie pełnie Księżyca miały miejsce w lipcu 2004 roku.

Księżyc widziany z Ziemi, nie zawsze ma taką samą wielkość. Dzieje się tak, ponieważ jego odległość od naszej planety zmienia się z czasem. Waha się ona od ok. 360 tysięcy km (perygeum) do ok. 405 tysięcy km (apogeum).

Już 11 lutego Księżyc znajdzie się w perygeum, a 16 dni później w apogeum. Niestety daty te nie pokrywają się z pełniami, a to właśnie wtedy najlepiej można zaobserwować zmiany w wielkości naszego naturalnego satelity.

Pełnia występuje, gdy Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi, niż Słońce. Dzięki takiemu ustawieniu obiektów kosmicznych, półkula satelity skierowana w stronę naszej planety, jest praktycznie w całości dobrze oświetlona.

Księżyc w pełni jest 300 do 500 tysięcy razy ciemniejszy od Słońca, co poważnie utrudnia prowadzenie obserwacji astronomicznych. Najdogodniejszym czasem do oglądania gwiazd na nocnym niebie są więc "bezksiężycowe" noce, czyli okres, w którym Księżyc jest w nowiu.
Wyróżnia się w sumie cztery podstawowe fazy Księżyca:

1. nów: obszar zwrócony do Ziemi nie jest oświetlony;
2. pierwsza kwadra;
3. pełnia: jest wtedy oświetlony cały obszar zwrócony do Ziemi;
4. ostatnia kwadra.

Patrząc na Księżyc, możemy ocenić, w której fazie się znajduje. Jeżeli ma kształt litery D, to znaczy, że nadchodzi pełnia. Jeżeli natomiast ma kształt litery C, to jest już po pełni.


Źródło: odkrywcy.pl

Odsłony: 13445