Wybuchowa plama nr 1429

Wybuchowa plama nr 1429 Skrywający się właśnie za zachodnim skrajem tarczy Słońca obszar nr 1429 nie przestaje być aktywny i popisuje się kolejnymi dużymi eksplozjami - informuje serwis SpaceWeather.com.

Obszar na powierzchni Słońca oznaczony numerem 1429 stał się najbardziej aktywnym regionem w tym cyklu aktywności słonecznej. Popisał się w sumie kilkoma wybuchami należącymi do najwyższych klas X i M, a także szeregiem mniejszych eksplozji.

Rejon ten znajduje się dzisiaj na zachodnim brzegu tarczy naszej dziennej gwiazdy i w ciągu najbliższych kilkunastu godzin schowa się na niewidocznej z Ziemi stronie Słońca.

Niejako na pożegnanie obszar ten popisał się kolejnym potężnym wybuchem. Dnia 13 marca o godzinie 18:41 naszego czasu pojawiła się w nim eksplozja zaliczana do klasy M7. Naukowcy szacują, że naładowane cząstki wyrzucone w tym wybuchu dotrą do Ziemi 15 marca w okolicach godziny 7:20 naszego czasu. Obserwatorzy znajdujący się na dużych szerokościach geograficznych znów będą mogli liczyć na efektowne zorze polarne.

 

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Odsłony: 2424