Kosmiczny konkurs zdjęciowy

Kosmiczny konkurs zdjęciowyInstytucje zajmujące się publikowaniem zdjęć z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a ogłosiły konkurs, w którym każdy ma szansę zajrzeć do przepastnych archiwów danych obserwacyjnych HST i użyć ich do stworzenia pięknego zdjęcia kosmosu. Termin zgłoszeń mija 31 maja.

Od ponad dwudziestu lat Kosmiczny Teleskop Hubble’a (HST) obserwuje kosmos, zbierając wielkie ilości danych. Co tydzień na stronach internetowych publikowane są najciekawsze uzyskane zdjęcia. Ale olbrzymie archiwum danych HST może kryć w sobie jeszcze niejedno oszałamiające zdjęcie, które nigdy nie zostało udostępnione szerszej publiczności.

Za publikowanie zdjęć z HST odpowiedzialne są ESA/Hubble, które jest europejskim biurem ds. promocji i edukacji HST oraz amerykański Space Telescope Science Institute. Instytucje te ogłosiły konkurs „Ukryte Skarby Teleskopu Hubble’a” i zapraszają wszystkich chętnych do zagłębienia się w archiwa Archiwum Dziedzictwa Hubble’a (Hubble Legacy Archive).


Aby wziąć udział w konkursie, należy przeszukać archiwum, wybrać najciekawszy w naszej opinii zestaw danych, za pomocą prostych narzędzi on-line dokonać korekty kontrastu i barw, a następnie przesłać końcowy efekt na konkursową grupę w serwisie Flickr (http://www.flickr.com/groups/hubblehiddentreasures). Do wygrania jest iPod Touch.

Można także skorzystać z bardziej zaawansowanych narzędzi, takich jak ESO/ESA/NASA FITS Liberator i przesłać zdjęcie na grupę Flickr w wersji dla zaawansowanych (http://www.flickr.com/groups/hubblehiddentreasures_advanced). W tej kategorii jako nagroda czeka iPad.

Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 31 maja 2012 r. Poza nagrodami rzeczowymi, najlepsze zdjęcia zostaną opublikowane jako „zdjęcia tygodnia” na witrynie prezentującej fotografie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, co oznacza, że fotografie opracowane przez zwycięzców obejrzą tysiące, a może i miliony osób na całym świecie.

Dokładne informacje na temat konkursu można znaleźć na stronie internetowej http://www.spacetelescope.org/hiddentreasures

Kosmiczny konkurs zdjęciowy

Odsłony: 1881
Kategoria: